Podle ředitele svatoanenské nemocnice Vlastimila Vajdáka je cílem zejména stabilizace ivančické nemocnice. „Chceme nabídnout obyvatelům regionu širší spektrum ambulantní péče a zázemí silné nemocnice. Pro naši nemocnici to bude příležitost k rozšíření odborností, například gynekologie, porodnictví nebo léčebny dlouhodobě nemocných," řekl Vajdák.

Zdůraznil především snahu o posílení ambulancí, které tam v tuto chvíli jsou. „Zajišťují je soukromníci, čili nemocnice je neprovozuje. Dokážeme nabídnout široké spektrum ambulancí a umožnit pacientům z Ivančicka, aby nemuseli za lékařem specialistou jezdit do Brna a nabídnout jim službu přímo v místě jeho bydliště," doplnil Vajdák.

Kaple svaté Anny v brněnské svatoanenské nemocnici je po obnově znovu přístupná návštěvníkům.
VIDEO: Kaple svaté Anny v areálu nemocnice se znovu otevřela lidem. Podívejte se

Náměstek Nantl ujistil, že kraj má zájem o zachování porodnice a dalších služeb, které v Ivančicích nyní jsou. „Podmínkou jednání je zachování těchto služeb. Rekonstrukce porodnice v Ivančicích je i součástí našich investičních priorit," zmínil.

Nejde o hotovou věc

Další možnou změnou je převod městské nemocnice v Boskovicích pod Jihomoravský kraj. „Prioritou je, aby zůstala pro obyvatele Boskovic a celé spádové oblasti zachovaná kvalita a rozsah zdravotní péče ve stávajícícm rozsahu. Ambicí je potom tyto služby rozšiřovat," sdělila boskovická starostka Jana Syrovátková. Zásadní je pro ni také zachování dobrých pracovních podmínek pro zaměstnance nemocnice.

Náměstek Nantl uvedl, že jednání jsou nyní na začátku a v žádném případě nejde o hotovou věc. „Nyní bude následovat prozkoumávání proveditelnosti obou záměrů. Na základě výsledků požádáme následně zastupitelstvo kraje, aby udělilo mandát k jednáním o konkrétních krocích vedoucích ke změnám. Rada navrhne zastupitelstvu, aby si vyhradilo pravomoc rozhodnout o zahájení takzvané ostré fáze jednání s městem Boskovice, respektive svatoanenskou nemocnicí," podotkl Nantl. Průzkum podmínek možných převodů chce Nantl vést i za účasti zaměstnanců nemocnic a místních samospráv.

Pobočka České pošty v Kounicově ulici v Brně.
Rušení poboček pošty: Většina lidí čeká do pěti minut, říká jihomoravský hejtman

Ivančická nemocnice byla podle Nantla za uplynulý rok v mírné ztrátě v řádech desítek milionů korun. Podle něj je dána zejména strukturálním nastavením úhradových vyhlášek, jež znevýhodňují regionální nemocnice. Syrovátková uvedla, že výsledky hospodaření boskovické nemocnice budou zveřejněny až na konci června. „V době covidu byla v kladných hospodářských výsledcích. V loňském roce to vypadá, že jsme v mírném mínusu," informovala.

Náměstek Nantl zdůraznil, že možné převody pod jiná zařízení nejsou kvůli akutním manažerským nebo ekonomickým problémům zmíněných nemocnic.