„Naše slavnosti jsou průkopníkem gastronomických festivalů v České republice. Dostali jsme se dokonce do učebnic cestovního ruchu. Návštěvnost je vzhledem k tomu, že je po dlouhé době teplo a lidé mohou vyrazit i bez zimní bundy, výborná. Jen za pátek jsme napočítali čtyři tisíce návštěvníků a v sobotu očekáváme stejné číslo, možná ještě vyšší. Navzdory tomu, že festival je zaměřený na chřest, nabídka je velmi široká. Návštěvníci najdou na menu vybraná masa, těstoviny nebo dezerty,” přibližuje ředitelka festivalu Magdalena Černá.

A má pravdu. Je libo steak z telecí kýty, domácí tagliatelle nebo pěnu z bílé čokolády? To vše v kombinaci s chřestem. Před stánky regionálních restaurací se tvoří dlouhé fronty a pod velkým stanem chránící jedlíky před poledním sluncem míst k sezení každou chvíli ubývá. Obsazená je i varianta takzvaně na stojáka.

Kromě chřestových specialit, na kterých si lidé pochutnávají na každém rohu, je tu i stánek s chřestovými sazenicemi a čerstvým chřestem. Hana Protivánková, která na stánku prodává, však redaktorku Deníku upozorňuje, že i na tom si milovníci chřestu mohou hned smlsnout. Alespoň na tom zeleném. „Zelený se už může přímo konzumovat, bílý ještě musí projít tepelnou úpravou. Většinou se však upravují oba dva,” upozorňuje trhovkyně.

Právě bílý chřest býval jednou z ivančických specialit. Chřest se tu dřív pěstoval zakrytý speciálními hliněnými poklopy. Tato metoda není příliš vhodná pro velkoprodukci, ale spíše pro trpělivou a poctivou manuální práci. Nejen proto je bílý chřest považovaný za exkluzivní potravinu.

Ve znamení chřestu se nesou od pátku do neděle ivančické Slavnosti chřestu a vína. | Video: Deník/Tereza Hálová

I o čerstvý chřest je podle trhovkyně zájem. Místní ho kupují a vědí, jak si ho doma připravit. A když ne, dostanou k němu recept. Třeba na chřestový krém nebo na chřestové závitky. Inspiraci mohou načerpat i na kuchařských show v podání kuchařů či šéfkuchařů Petra Stupky, Mirka Kaliny, Markéty Hrubešové a Honzy Vorla. A v tom, jaké víno k chřestu doladit, poradí degustace moravských vín.

Plno je i u stánků s dalšími pochutinami či výrobky od prodejců na řemeslném a potravinovém trhu, které si lidé mohou odnést domů. 

Xindl X nahradil Michala Hrůzu

Festival však není jen o jídlu a pití. Z velkého pódia se právě ozývá pop-funková kapela I. V. M. Krátce předtím si show pro děti připravila slovenská zpěvačka Fíha Tralala a odpoledne do Ivančic zavítal také známý písničkář Xindl X. „Program je určený pro celou rodinu. Na festivalu máme celou zónu s programem pro děti. Největším lákadlem pro ně byla slovenská zpěvačka Fíha Tralala a pro dospělé Xindl X, který nahradil Michala Hrůzu. Velkou odezvu měla také zpěvačka Tanja nebo písničkář Michal Horák. Na své si jednoduše přijdou jak milovníci cimbálové muziky, tak rockové hudby,” popisuje ředitelka festivalu Černá.

Malí návštěvníci se mohou v sobotu i v neděli těšit na několik divadelních představení, hry a zábavu na nádvoří radnice nebo na výstavu drobného zvířectva v průjezdu k základní umělecké škole. Program pro děti i dospělé si připravilo také Kino Réna Ivančice a trochu klidu od festivalového mumraje si lidé mohou užít na prohlídce expozice Vladimíra Menšíka či výstavy děl Alfonse Muchy v Památníku Alfonse Muchy.

Zážitek pro malé i velké slibuje nedělní jízda parním vlakem z ivančického hlavního nádraží, přes Moravské Bránice, Silůvky a Střelice až na brněnské dolní nádraží – a samozřejmě zpět. Ti odvážnější a sportovněji založení se mohou zúčastnit prohlídky ivančické věže s výhledem do okolí.

Rozmanitost jídla i programu kvituje například návštěvnice Ivana Macková s dcerou. „Zatím jsme stihly malování na obličej. Ve stánku jsme si koupily klobásku, plánuji ochutnat další specialitu z chřestové nabídky. Včera jsem měla trhané maso s chřestem a bylo to vynikající,” pochvaluje si mladá žena.