Žalobou odpůrců stavby hobbymarketu Bauhaus, který vzniká v brněnských Ivanovicích, se bude zabývat ministerstvo pro místní rozvoj. Na jeho úředníky záležitost přehodil Městský soud v Praze. „Žalobu jsme zamítli a předali ministerstvu. To ji nyní musí přezkoumat,“ potvrdila mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Aktivisté se radují

Rozhodnutí soudu potěšilo sdružení Nesehnutí. Jeho představitelé tvrdí, že automaticky znamená zastavení stavby. „Dokud ministerstvo pro místní rozvoj nerozhodne, nesmí podle správního řádu stavba pokračovat,“ prohlásil Jiří Koželouh ze sdružení Nesehnutí.

Podle něj nyní není pravomocný certifikát autorizovaného inspektora, díky kterému se investor hobbymarketu obešel bez stavebního povolení. „Nelíbilo se nám, že o stavbě takového komplexu může rozhodovat jediný člověk. Proto jsme podali žalobu,“ připomněl Koželouh.

S jeho výkladem rozsudku ovšem nesouhlasí mluvčí soudu Lhotáková. „Rozhodnutí soudu nemá odkladný účinek,“ zdůraznila. S okamžitým zastavením stavby nepočítá ani ivanovická radnice. „Obrátili jsme se na ministerstvo s žádostí o metodickou pomoc při dalším postupu,“ oznámila ivanovická tajemnice Eva Chaloupková.

Úředníci z ministerstva zatím nechtějí předjímat, jak budou postupovat. „Ještě nemáme příslušné dokumenty. Zastáváme však názor, že napadení certifikátu autorizovaného inspektora nemá účinky, které by stavbu zastavovaly. Závazně se však můžeme vyjádřit, až obdržíme kompletní spisovou dokumentaci,“ řekla tisková mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Klidný je investor stavby, společnost Fuertes Development. „O žádném rozhodnutí nic nevím. Stavba pokračuje,“ prohlásil jednatel firmy Petr Jonáš. Podobně se vyjádřil autor certifikátu, na jehož základě společnost v Ivanovicích pro Bauhaus staví, Milan Teigiser. „Rozhodnutí soudu nic nemění. Vše, co jsem udělal, bylo v pořádku. Nyní celou věc rozhodne ministerstvo,“ podotkl Teigiser.

Obrátí se na policii

Pokud dělníci v nejbližší době nepřestanou v Ivanovicích Bauhaus stavět, jsou lidé ze sdružení Nesehnutí rozhodnutí věc předat policii. „Budeme tlačit na ministerstvo, aby se vyjádřilo co nejdřív. Pokud bude stavba pokračovat, upozorníme na věc policii,“ tvrdil Koželouh.

Ten tvrdí, že proti stavbě Bauhausu je přes sedmdesát procent obyvatel Ivanovic. Opírá se o průzkum, který už dřív zpracovala Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. „Byl jsem zvyklý jezdit do práce na kole. To už není možné, protože po silnici jezdí spousta nákladních aut. Bauhaus tu úplně znehodnotí krajinu. Bohužel mám pocit, že peníze jsou v tomto případě mnohem mocnější než námitky lidí,“ řekl například Jiří Maršálek, který se do Ivanovic přestěhoval před několika lety.

Se stavbou Bauhausu začala i přes protesty Ivanovických a sdružení Nesehnutí a Klidné Ivanovice firma Fuertes Development loni v červnu. Odpůrcům nejvíc vadí, že hobbymarket přivede do Ivanovic spoustu aut.