Celkem už nemocnice podala tuto látku zhruba sedmdesáti pacientům s Covid-19. „Měli jsme s lékem pozitivní zkušenosti jak po stránce bezpečnosti a nežádoucích účinků, tak i po stránce efektivity léčby," sdělil Rezek.

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal kladné stanovisko k použití léku u pacientů v nemocnicích. Svatoanenská nemocnice nakoupila na začátku března deset tisíc balení ivermektinu. Minulý týden ho získali k využití také zástupci hodonínské, boskovické nebo blanenské nemocnice. „Víc než polovinu dodávky už jsme rozdistribuovali," řekl ředitel svatoanenské nemocnice Vlastimil Vajdák.

Jihomoravští maturanti jsou vyčerpaní z neustálých změn ohledně letošních závěrečných zkoušek. Jen několik týdnů před jejich začátkem se totiž rozhořela debata, zda je uskutečnit. Ilustrační foto.
Maturita podle Babiše: jihomoravští studenti stále netuší jaká bude

Užívání ivermektinu je ale v České republice předmětem diskuzí. Použití kritizovala například kvůli chybějícím velkým studiím ministr zdravotnictví Jan Blatný. Zástupci Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity jsou přesvědčeni, že seriózní zdravotnická zařízení by neměla obchodovat s planou nadějí, a proto se rozhodli připravit vlastní klinický projekt k zjištění účinnosti preparátu. „Do projektu se začlení třicet pacientů z Fakultní nemocnice Brno," sdělila už dříve mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Pilotní projekt

Lékaři ze svatoanenské nemocnice se ohradili. Před prvním podáním léku prostudovali články o léku z různých vědeckých publikací a také více menších studií. „Lék v dávkovacím režimu nemá nežádoucí účinky. Nepoškozuje srdce, mozek," podotkl bývalý přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Jiří Vítovec.

Penzistku, která se pohybovala za pomoci francouzských holí, si vytipoval jako snadnou oběť dosud neznámý mladík v Bratislavské ulici v Brně.
VIDEO: Mladík oloupil v Bratislavské ulici důchodkyni o francouzských holích

Také se s kolegy domluvili, že vytvoří pilotní projekt, který má prokázat účinnost léku. „Je předčasné dělat jakékoliv závěry o efektivitě léku na základě zkušenosti se třiceti pacienty. Není také chybou, že lék někdo nevyužije. Chybou je nepodat léky, které jsou jednoznačně doporučené. Chápu, že někteří lékaři jsou konzervativní, chtějí vyčkávat na další potvrzení," uvedl Rezek.

Ivermektin lékaři svatoanenské nemocnice vždy podávali nad rámec standardní léčby a se souhlasem pacientů. Podle náměstka svatoanenské nemocnice Jindřicha Olšovského je chyba, pokud lidé ivermektin začali vnímat jako lék, který je spasí. „Léky nemusí být příznivé v každé době onemocnění," zmínil.

Rezek jej doplnil, že to rozhodně není tak, že ivermektin je svatý grál, změní léčbu covidu a všichni se poté uzdraví.