S výměnou umakartových jader pokračují dělníci u devíti domů v žabovřeských ulicích Mozolky, Poznaňská a Záhřebská. „Práce začaly už loni, úplně je dokončíme do června. Vyměnili jsme umakartová jádra za sádrokartonová. Vyměnili jsme sanitární zařízení, elektroinstalace, vzduchotechniku i vnitřní rozvody,“ popsal tamní starosta Pavel Tyralík.

Dodal, že Žabovřesky plánují další etapu rekonstrukcí, při nichž opraví 144 bytů v Poznaňské, Voroněžské a Vychodilově ulici a v ulici Gabriely Preissové. „Začít chceme příští rok a stát budou maximálně osmačtyřicet tisíc korun,“ sdělil Tyralík.

Dalších téměř 234 bytů opraví i v brněnské Líšni, kde začali s úpravami už před pěti lety a celkem mají opravených skoro tisíc bytů. „Potřebovali jsme vyměnit rozvody elektřiny, které byly zastaralé a nebezpečné. Při tom jsme nabídli lidem i výměnu jader nebo podlah. Nabídky využila většina nájemníků,“ řekl starosta Břetislav Štefan.

Velkou a několikaletou rekonstrukci rozvodů v Líšni plánovali téměř rok. „Každý pracovní den předáme jeden opravený byt. Nájemníky nepřemlouváme, chceme, aby o svém bydlení rozhodovali. Mnozí tu bydlí přes třicet let,“ zdůraznil Štefan.

V bytovém domě v Líšni, který dělníci opravili před pěti lety mezi prvními, bydlí například Jiří Čech. „Zpočátku jsme se báli, jestli to zvládneme. Drobné problémy nastaly, ale řešili jsme je přes radnici. Měli jsme zajištěné mobilní toalety a sprchy. Největší práce trvaly čtrnáct dnů a za lepší rozvody elektřiny a koupelny to stálo,“ zmínil Brňan.

Provizorní toalety a sprchy využívají při opravách jader v ulicích Boettingerově a Kamenačky i Žideničtí. „Rekonstrukce jader je nutná, dosluhují funkčně, zaostávají vzhledově a rozvody jsou na hranici životnosti,“ sdělil židenický radní Martin Mihola. Dokončení druhé etapy za pětapadesát milionů korun tam plánují na listopad.