Dana Führichová vlastní na Pekařské ulici v Brně malý obchůdek s vínem, delikatesami a dekoracemi. Dvorek, jak se její obchůdek jmenuje, má připomínat atmosféru u babičky na dvorku, kde bylo vždy živo a živo je v něm i nadále. Zákazníci podle Führichové nechodí méně, více se však rozmýšlí, co si koupí a volí spíše menší a levnější věci. „Například za říjen jsem měla o patnáct procent nižší tržby než minulý rok,“ posteskla si obchodnice, které tržby dosud spíše rok od roku rostly.

3.12.2020 - vánoční trhy v Brně
Vánoce v Brně: letos v plné parádě, na Moravské náměstí se vrátí vyhlídkové kolo

Pozorování Führichové zčásti potvrzuje i analýza společnosti Element Logic, která se zabývá automatizací a robotizací skladů, a společnosti Shoptet, která zastřešuje přes třicet tisíc českých e-shopů. Podle kvalifikovaného odhadu a analýzy klientů klesne průměrná hodnota vánočních dárků ve srovnání s předchozím rokem o zhruba třicet procent.

Motivace lidí dostatečně obdarovat své blízké tu ale stále je. Analýzy naznačují, že spotřebitelé budou kupovat sice cenově levnější dárky, oproti loňsku jich však koupí více, a to o deset procent. „Spotřebitelský koš se během posledních let změnil – zatímco dříve byl naplněn cenově hodnotnějším zbožím v menším rozsahu, letošní rok nahrává úsporám. Lidé se rozhodli více šetřit, ale stále nakupují, z čehož se začíná formovat trend více zboží za nižší ceny,“ uvedl mluvčí společnosti Element Logic Ondřej Hubatka.

Dárky z druhé ruky

Kromě nákupů většího objemu zboží za nižší ceny se v tomto roce projevují ještě další dva trendy. Podle ředitele Shoptetu Samuela Huba tím nejvýraznějším je segment zboží z druhé ruky, ať už je to oblečení nebo použitá elektronika a technika, jako jsou například repasované počítače. A lze očekávat, že se zhoršující se kondicí české ekonomiky zájem o toto zboží i nadále poroste. Tím dalším překvapivým tahounem je segment sběratelských předmětů. „Jedná se o zboží, které má potenciál uchovat hodnotu peněz,“ nastínil Hub.

Kluziště v brněnském sídlišti Lesná.
Bruslení v Brně: už od neděle na Lesné, kluziště pod Joštem drtí drahé energie

Do Štědrého dne ještě zbývá asi šest týdnů, Führichová se už teď ale obává, že letošní Vánoce nebudou tak štědré jako loňské. Za pravdu jí přitom dává i Brňanka Vanda Müllerová. „Vzhledem k tomu, že se všechno zdražuje, na ceny budu asi hledět více než jindy,“ uvedla žena, která však přiznává, že její nákupní chování bude souviset i s její aktuální situací. Nedávno si pronajala větší byt.