Náměstí se má stát podle návrhu centrem kuřimského společenského života. „Jeho nová podoba by měla být taková, aby se na něm mohly konat jak oblíbené městské akce jako je třeba Svátek vína, Masopust či Mikulášská nadílka pro děti, tak případné trhy či koncerty," nastínil základní myšlenku kuřimský starosta Drago Sukalovský. Náměstí má proto být propojeno s nedávno zrekonstruovaným kulturním domem.

Úpravu náměstí a přesun kulturního dění na jedno místo vítá i místní rodák Michal Hanák. "Zatím se všechny akce konají například na zámku, v areálu základní školy nebo právě v kulturním domě. Jestli má být nějaká společenská událost, jako třeba slavnosti vína, kde je zapotřebí desíti až patnácti stánků, bylo by dobré, mít ji přímo před kulturákem v centru," vysvětlil pro Rovnost.

Při proměně náměstí se má o několik metrů posunout poloha silnice II/386. „Tím se uvolní prostor v profilu kulturního domu. Přesun vozovky je věcí Jihomoravského kraje, který je vlastníkem komunikace. Projekt přesunu a rekonstrukce vozovky se blíží dokončení a naší snahou je rekonstrukci dostat do investičního plánu Jihomoravského kraje již na letošní rok," uvedl Sukalovský.

U přesunuté silnice podle návrhu vznikne i malé parkoviště. Právě parkovací místa jsou podle Hanáka potřeba rozšířit. "Zatím se tam nedá moc parkovat, a to ani pro lidi, co tam bydlí. Pokud se na náměstí bude pořádat festival, musí lidi někde zaparkovat," okomentoval momentální nedostatečné prostory pro auta.

Novou polohu získá i pomník osvoboditele. Ze srdce prostoru by se měl přesunout do jihozápadní části. Architekti tímto přesunem plánují využít prostory celé plochy před kulturním domem. Zároveň lidé nenaruší pietní místo okolo pomníku.

Rekonstrukci město plánuje zaplatit převážně z vlastního rozpočtu, případně zažádat o dotace spojené s hospodaření s vodou, klimatickými změnami nebo výstavbou a údržbou zeleně.