Na trase dlouhé dva kilometry se lidé ale nedočkají jen strohých informačních tabulí. „Stezka v Soběšicích je výjimečná v tom, že jsou do ní zasazeny jednotlivé herní a interaktivní prvky," vysvětlila autorka stezky Blanka Ponížilová. Ta se jejich tvorbě převážně na Brněnsku věnuje už dvacet let. Pod jejím vedením vznikala například stezka na Hádech nebo na Kamenném vrchu v Novém Lískovci.
Návštěvníci si hned na prvním stanovišti vyzkoušejí třeba hru na dendrofon. „Je to nástroj sestavený z dutého lipového kmene a různých kusů dřev, která se rozeznívají dřevěnými paličkami," objasnila vedoucí Jezírka, soběšického pracoviště Lipky, Pavlína Žilková.
Na dalších zastaveních se lidé za pomoci různých me-teorologických přístrojů dozvědí o klimatizačních funkcích lesa. Na dřevěných modelech si zase vyzkoušejí, zda víc vody pojme přírodní, nebo člověkem upravený vodní tok.
Sobotní otevření stezky doprovázel i další program. „Dětem se asi nejvíc líbilo divadlo a vyrábění hudebních nástrojů, jako třeba jarní píšťalky. I stezka mi přišla velmi pěkná a povedená," komentoval jeden z účastníků otevření Pavel Smrž.
Trasa začíná u střediska ekologické výchovy Jezírko blízko zastávky autobusu linky 57. Dvoukilometrový okruh tu vznikal postupně od roku 2010. „Její autoři i další pedagogičtí pracovníci se asi tři čtvrtě roku radili o tom, jak ji skloubit s výukovými a zábavnými prvky," poznamenala mluvčí Lipky Kateřina Vítková. Se stavbou začali loni v září, s otevřením chtěli počkat až na letošní jaro. Náklady byly milion čtyři sta tisíc korun, pokryly je dotace z evropských fondů a rakouský partner Act Welll!, se kterým Lipka spolupracuje od roku 2007.
Vítková také upozornila, že původní návrh vznikl už v roce 2006, kdy zaměstnanci Lipky přišli s tímto nápadem vůbec poprvé. „Tehdy měli v plánu, že tato nová stezka bude jen jedním z osmi stanovišť mnohem většího projektu," poznamenala Vítková. Že by k uskutečnění tohoto plánu v budoucnu došlo, podle ní ještě není vyloučeno. Na vytvoření rozsáhlejší trasy ale zatím Lipka nemá peníze.
TOMÁŠ KREMR