Kurzu se zúčastnila i pětadvacetiletá Katarina Gašparová. Poprvé si vyzkoušela, jaké to je laparoskopicky operovat živou bytost. Na operačním stole leželo prase. Pro Gašparovou byl unikátní kurz miniinvazivní chirurgie nedocenitelnou zkušeností. „Nedávno jsem dokončila studium na lékařské fakultě. Poté jsem nastoupila do Fakultní nemocnice Brno. V budoucnu chci pracovat na chirurgii, takže je pro mě možnost vyzkoušet si něco takového moc důležitá,“ chválí kurz lékařka.
Prasečí tělo se sice v mnoha věcech liší od lidského, jako pomůcka je ale podle Gašparové ideální. Když ještě studovala, mohla si stejně jako každý medik vyzkoušet například pitvání žab. S operací živého selete se to ale prý nedá srovnávat. „Je to úplně něco jiného,“ říká mladá doktorka. Dodává, že při práci cítila k uspanému praseti velký respekt. „Ten mám vůči každé živé bytosti a myslím, že vždycky mít budu,“ vysvětluje Gašparová.
Jak se zvířecímu pacientovi dařilo po operaci, už ale zjistit nemohla. Každé prase, které studenti operují, následně doktoři usmrtí. „Bylo by asi příliš drsné říct, že mi jich není líto, ale beru je v podstatě jako studijní materiál,“ svěřuje se pětadvacetiletá lékařka.
Zároveň však dodává, že zkoušet takové operace na lidech by bylo daleko horší. „Při této cvičné laparoskopii sice umře sele, ale ve výsledku to
může zachránit lidský život,“ upozorňuje.
Odstranění žlučového měchýře, na kterém se společně s Gašparovou podíleli i další mladí doktoři, je u lidí poměrně častý zákrok. Díky takzvané miniinvazivní chirurgii dnes pacient může skončit téměř bez jizev. Doktoři totiž nemusejí otevírat dutinu břišní. Udělají jen několik malých vpichů a v dutině pracují pomocí speciálních nástrojů. „Myslím, že mi zkušenost s takovou operací moc pomůže překonat první obavy v práci. Jsem šťastná, že jsem dostala možnost se této akce zúčastnit,“ usmívá se Gašparová. Dodává, že když dostane v budoucnu možnost si něco podobného zopakovat, rozhodně nebude váhat.
VOJTĚCH KUČERÁK