Tři, dva, jedna, start. Na lávku, která vede přes rybník v Říčanech ne Brněnsku, se vydává první soutěžící. Na kole jen tak tak balancuje na dvacet centimetrů široké desce, ale po několika metrech padá za smíchu přihlížejících do studené vody.

V obci totiž v neděli už po devatenácté uspořádali tradiční Říčanskou lávku. „Letos je nejmladšímu návštěvníkovi akce symbolicky devatenáct dní. Povídá se o tom, že příští dvacátý ročník má být poslední a já k tomu můžu říct jen to, že je to pravda,“ začíná program k překvapení všech jeden z organizátorů Vojtěch Polanský.

Lidé si ale dobrou náladu nenechají vzít a k lávce už se blíží první dvojice, která se ji bude snažit překonat na trakaři. Jako první přistupují k lávce Barin a Freti známí z manéže Bolka Polívky. V převleku za mimina a navlečení do plínek zdolávají metr po metru a okolní lidé postupně přihazují kolik jim věnují fernetů, pokud se dostanou až na druhý konec padesátimetrové lávky. „Kolik dáš Čmaňo. Pět litrů?“ ptá se moderátor Milan Noha přihlížejícího herce Pavla Zedníčka. Nakonec se výhra těsně před dojezdem dvojice vyšplhá až na dvacet litrů hořké lihoviny.

První ostrá disciplína ale začíná na kolech a k vidění jsou i opravdové kuriozity. Lávku se snaží zdolat třeba muž na jednokole nebo i pár na dvojkole. Symbolickou stokorunu získá i ten, co z kola spadne nejdříve. „A musím spadnout až do vody?“ ptá se Josef Telecký, který se trasu snaží zdolat na historickém Kostitřasu. Disciplínu nakonec vyhrává Ondra Blažek, který se na druhou stranu rybníka dostal za zhruba dvaapadesát sekund. Důležité bylo totiž přejet lávku co nejpomaleji.

A hned začíná další soutěž na trakařích. Dvojice musí přejet lávku a soutěž je také okořeněná tím, že v půlce se musí ten, co se veze na trakači vystřídat s tím, který jej táhne. Každý k lávce přistupuje jinak. Jedni s odhodláním přejet až na konec a vyhrát a jiní jen s tím nejvíce všechny pobavit. „Pánové tam vytváří jakousi sošnou pozici,“ popisuje Noha dva soutěžící, kteří se těsně před cílem zastavili a jen bezradně balancují.

Celý program pak zakončují souboje dvojic na lávce. „Celkem se proti sobě postaví dvaatřicet lidí. Rozhodne pak, kdo spadne první, protože většinou ve vodě skončí oba,“ vysvětluje pravidla Polanský. Nedělní pohodu nekazí ani počasí i přesto, že z nebe občas pár kapek spadne. „Chodíme sem každý rok a vždycky je to velká zábava,“ říká Jana Mivčíková, které stejně jako další stovky lidí se přišla do Říčan hlavně pobavit.