Kampaň Dám respekt je reakcí na vysokou nehodovost cyklistů a nedávný průzkum agentury Kantar, který ukázal na nevraživost, která panuje právě mezi řidiči aut a kol. Více než polovina respondentů označila vztah těchto skupin za nepřátelský. Dvě třetiny cyklistů se také vyjádřily, že se na silnicích v republice necítí bezpečně.

Podle Pavla Čížka z Besipu je cílem kampaně, aby se řidiči a cyklisté navzájem vnímali jako lidé a měli k sobě aspoň základní úctu a slušnost. „Iniciativa, která je příhodně nazvána Dám Respekt, má vést k větší ohleduplnosti účastníků silničního provozu k sobě navzájem. Počet cyklistů na silnicích se zvyšuje a my se na to snažíme reagovat,” řekl Čížek. Větším počtem lidí na kolech se podle něj zvyšuje také nehodovost.

Policejní hlídka na kole. Ilustrační foto.
Brněnská přehrada pod zvýšeným dohledem policie: hlídky na koních a kolech

Bezpečnostní akce trvala několik hodin. Návštěvníci si mohli například udělat test ze silniční bezpečnosti. Policisté také mimo jiné kontrolovali návštěvníkům povinnou výbavu kol. Prohřešky, kterých bylo podle policejního mluvčího Davida Chaloupka poměrně hodně, však netrestali. „Snažíme se upozorňovat a vzdělávat, v tomhle případě bez sankcí. Cyklisté jsou podle statistik tou nejohroženější skupinou a cílem této akce je mimo jiné zvýšit jejich bezpečnost,” vyjádřil se mluvčí.

Řidič v Brně napadl cyklistů a opakovaně ho udeřil pěstí. Snímek je ilustrační.
Agresivní řidič v Brně napadl cyklistu. Ve vzteku ho mlátil pěstí, pomohla helma

Že je iniciativa důležitá si myslí i jeden z účastníků akce Vojtěch Dvořáček. „Podobné akce jsou určitě potřeba. Vídám hodně cyklistů, kteří na kole nemají všechny bezpečnostní prvky. Měli by vědět, že je to může stát život,” podotkl Dvořáček. Byl rád, že v tomto případě policie na prohřešky jenom upozorňuje a nikoho netrestá pokutami.

Kampaň Dám respekt bude pokračovat. Ve čtvrtek plánuje tým akci v Břeclavi a iniciativa bude pokračovat celé léto. „Využíváme toho, že je teplo a hodně lidí je na kole venku. Na podzim plánujeme spíše osvětu řidičů automobilů,” sdělil Čížek.

MAREK BERČÍK