Přestože podle průzkumů téměř polovina lidí vnímá střídavou péči o děti po rozvodu jako nejlepší řešení, tímto rozhodnutím u nás končí méně než pětina soudních sporů. „Střídavá péče se může zdát jako okrajové téma, ale jde přitom o fenomén, do nějž se promítají zásadní změny v prožívání partnerství a rodičovství za posledních padesát let. Roste křehkost partnerství, ale lidé zároveň hlouběji prožívají závazek rodičovství. Je to protiklad, který zároveň se změnami v pojetí výchovy a s měnícími se rolemi mužů a žen v rodině postupně vede k hledání způsobu, jak skloubit možnost ukončení partnerství s nezrušitelností role rodiče,“ vysvětlil Petr Fučík z Ústavu populačních studií fakulty, který výzkum vede.

Odborníci hledají lidi, kteří se střídavou péčí mají zkušenosti, aby popsali, jak výchovu hodnotí. „V zahraničí už aspekty života rodin se střídavou péčí zkoumali, u nás data chybí. Výzkum bude kombinovat výsledky dřívějších šetření s osobními rozhovory,“ uvedla za univerzitu Martina Fojtů.

Zájemci o rozhovor či vyplnění dotazníku výzkumu se mohou přihlásit na webových stránkách http://evs.fss.muni.cz/stridava.