Při prohlídce se návštěvníci podívají do dosud nepřístupného technického zázemí vily. Dostanou se třeba i na půdu. „Unikátní vytápění ve vile projektoval architekt Alexander Neumann. Tento typ se na počátku dvacátého století sice už používal, ale ve velkých veřejných budovách, například lázních. Mít jej v rodinné vile bylo v té době skutečně luxusem,“ uvedla vedoucí vily Petra Svobodová. I když se vytápění do dnešních dnů nedochovalo, systém mají ve vile podrobně zmapovaný.

Novinky chystají pro letošní jaro a léto i další brněnské vily a muzea. Třeba ve vile Stiassni otevřeli již minulý měsíc novou výstavu o československých státnících. „V dubnu a květnu navíc chystáme noční kostýmované prohlídky, o květnových svátcích prohlídky běžně nepřístupných míst. Dvacátého května se pak uskuteční Den vily,“ pozvala mluvčí vily Kateřina Konečná.

Nový okruh ve vile Löw-Beer•Ve vile Löw-Beer otevřou v sobotu nový prohlídkový okruh.
•Věnovaný je technickému zázemí vily, přístupný bude o víkendech.
•Lidé se dozví o unikátním vytápění vily a navštíví dosud nepřístupná místa.
•Plné vstupné je 80 korun.


Novou výstavu najdou lidé od pátého května i v letohrádku Mitrovských. „Připravili jsme retro výstavu o brněnských plovárnách a plážové módě. Věnuje se letem 1918 až 1978. Lidé na výstavě spatří dobové oděvy, plavky, sportovní náčiní i historické bicykly,“ řekl vedoucí letohrádku Petr Lukas.

Historickou výstavu o roce 1918 na jaro přichystali na Špilberku. Otevírá třetího května. „Přiblíží závěr první světové války, události v Brně v osudových říjnových dnech roku 1918 i příběhy vojáků vracejících se po Velké válce do Brna,“ nastínil mluvčí Špilberku Michael Kalábek.