Při prohlídce se návštěvníci podívají do dosud nepřístupného technického zázemí vily. Dostanou se třeba i na půdu. „Unikátní vytápění ve vile projektoval architekt Alexander Neumann. Tento typ se na počátku dvacátého století sice už používal, ale ve velkých veřejných budovách, například lázních. Mít jej v rodinné vile bylo v té době skutečně luxusem,“ uvedla vedoucí vily Petra Svobodová. I když se vytápění do dnešních dnů nedochovalo, systém mají ve vile podrobně zmapovaný.

Ježíš v brněnské hře znásilňuje muslimku. Lidé protestují
Ježíš v brněnské hře znásilňuje muslimku. Lidé protestují

Novinky chystají pro letošní jaro a léto i další brněnské vily a muzea. Třeba ve vile Stiassni otevřeli již minulý měsíc novou výstavu o československých státnících. „V dubnu a květnu navíc chystáme noční kostýmované prohlídky, o květnových svátcích prohlídky běžně nepřístupných míst. Dvacátého května se pak uskuteční Den vily,“ pozvala mluvčí vily Kateřina Konečná.

Nový okruh ve vile Löw-Beer•Ve vile Löw-Beer otevřou v sobotu nový prohlídkový okruh.
•Věnovaný je technickému zázemí vily, přístupný bude o víkendech.
•Lidé se dozví o unikátním vytápění vily a navštíví dosud nepřístupná místa.
•Plné vstupné je 80 korun.


Novou výstavu najdou lidé od pátého května i v letohrádku Mitrovských. „Připravili jsme retro výstavu o brněnských plovárnách a plážové módě. Věnuje se letem 1918 až 1978. Lidé na výstavě spatří dobové oděvy, plavky, sportovní náčiní i historické bicykly,“ řekl vedoucí letohrádku Petr Lukas.

Historickou výstavu o roce 1918 na jaro přichystali na Špilberku. Otevírá třetího května. „Přiblíží závěr první světové války, události v Brně v osudových říjnových dnech roku 1918 i příběhy vojáků vracejících se po Velké válce do Brna,“ nastínil mluvčí Špilberku Michael Kalábek.

Několik desítek kilometrů bez trolejí ujede nový parciální trolejbus Dopravního podniku města Brna. Díky bateriím.
Nové trolejbusy ujedou bez trolejí desítky kilometrů. Baterie dobíjí při brzdění