Z rukou brněnské primátorky Markéty Vaňkové ve středu Cena města Brna putovala k patnácti lidem. „Je mi ctí, že jsem je mohla osobně předat. Jsem velmi ráda, že v Brně máme tuto krásnou tradici oceňování osobností ze všech oblastí,“ uvedla. Mezi laureáty tak byli vědci, umělci, učitelé i sportovec a vydavatelé.

Úspěch letos slaví Vysoké učení technické. Z patnácti laureátů, kteří cenu převzali, byli čtyři z nich s touto školou úzce spjatí. „Uznání pro naše akademiky a absolventy si velmi vážíme. Jejich práce přináší výsledky pro vědeckou obec i veřejnost,“ podotkla mluvčí Vysokého učení technického Radana Kolčavová.

Úspěšná úniková vzdělávací hra Fakescape brněnských studentů politologie z Masarykovy univerzity je čím dál úspěšnější.
Českou únikovku chtějí i ve Švédsku a USA. Vznikla v Brně

Cenou se nově mohou pyšnit dva absolventi univerzity, Luděk Navara a Aleš Burian, a také dvojice akademiků. „Josef Jančár získal patent na speciální hydrogel, který poslouží jako lepidlo na zlomené kosti nebo urychlí hojení popálenin. Jan Černocký se dlouhodobě věnuje analýze řeči z audiozáznamů,“ upřesnila mluvčí techniky. Doplnila, že Černockého tým patří v tomto oboru mezi nejlepší na světě.

Radost z pamětní medaile má také klavírista Igor Ardašev. „Není jen pro mě, ale také pro vážnou hudbu. Jsem rád, že ji ještě dnes lidé dokážou takto ocenit,“ svěřil se hudebník.

Osobnosti, které mohou cenu získat, navrhují každý rok lidé. Letos odborná porota vybírala z celkem šestapadesáti nominací. Počet lidí, kteří nakonec cenu obdrželi, zůstal stejný jako v loňském roce.

Ilustrační foto,
Lodní inženýr se bál somálských pirátů, žena mu poslala dva miliony. Přišla o ně