Lamentování nad tři dny neumytým nádobím, ranní hádky o koupelnu a toaletu, rozpis úklidu vylepený na lednici i večerní posezení nad pivem či vínem. Život na studentském bytě je ojedinělý v mnohém. A s trendem rostoucích cen bydlení se k němu obrací i lidé z opačného generačního pólu: důchodci.

Řeší tak problémy s výdaji na nájmu, které jim z důchodu ukrajují velkou porci. „Je to naprosto výborné. Každý má vlastní pokoj a společné prostory jako kuchyň nebo koupelna jsou o domluvě. Navíc si má člověk vždycky s kým popovídat,“ svěřila se například třiasedmdesátiletá Julie Brzobohatá.

Byt pro společné bydlení si staří lidé hledají sami, případně mohou využít brněnské Centrum sociálních služeb. „Prioritně jsou sdílené byty určeny pro lidi starší šedesáti let, kteří žijí v nevyhovujícím nebo nejistém bydlení, například přechodně u příbuzných nebo přátel, v nebytových prostorech, nebo jim hrozí ztráta bydlení. Zároveň je i dobrou volbou pro ty, kdo se cítí osamělí a rádi by bydleli ve společnosti dalších lidí při zachování základního soukromí,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Krok vpřed

Byty konkrétně určené pro soužití starých lidí pod jednou střechou se nachází v Zámečnické ulici a na Moravském náměstí. „Trochu se divím, že něco podobného nefunguje ve velkém. Vyřešilo by to spoustu problémů. Každý obdobný nápad je správným krokem vpřed. I z hlediska snahy zajistit, aby staří lidé nebyli osamělí. Nicméně je to vždy o konkrétním člověku. Ne každému v této věkové kategorii může sdílení bytu vyhovovat,“ vysvětlila geriatrička a bývalá předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová.

Právě pro osamělé vlky a vlčice z řad těch nejstarších je tu další projekt, který jim může pomoci v bytové nouzi: Housing First. Jeho středobodem je, že bydlení je základní lidské právo. Nicméně tato služba funguje nejen pro důchodce, nýbrž i další jednotlivce a rodiny. „Aktuálně je na seznamu lidí žádajících o sociální bydlení v Brně více než jeden tisíc žadatelů včetně seniorů. O byty v projektech s komplexní sociální podporou je mezi lidmi velký zájem. Jedná se přibližně o dvě stě lidí nad pětašedesát let,“ nastínila jaký je o projekt zájem Zdeňka Obalilová z tiskového odboru brněnského magistrátu.

Všechny domácnosti včetně zabydlených důchodců hodnotí podle Obalilové získané stabilní bydlení pozitivně. „Například jeden z klientů se vrátil k hodinářství a ladění hudebních nástrojů. Někteří si pořídili psa nebo kočku, mohou trávit čas v důstojných podmínkách a mají prostor na zaměření pozornosti na péči o své zdraví nebo znovunavázání rodinných kontaktů,“ doplnila.