Ve čtvrtek ji zástupci developera CPI Property Group slavnostně otevřeli. „Finišovali jsme do konce srpna. Od začátku září jsme zahájili zkušební provoz. Firmy se nastěhovaly dovnitř a zabydlely. Máme stoprocentní obsazenost, nezůstal ani metr čtvereční volný," řekl Deníku ředitel Nové Zbrojovky Miroslav Pekník.

Mateřská škola v nově vznikající čtvrti Nová Zbrojovka. Do přilehlé základní školy bude chodit více než osm set školáků.
O krok blíž škole a školce v Nové Zbrojovce. Chodit tam mají stovky dětí z Brna

V opravené budově nyní působí například firmy Cevre, Aero Vodochody, je tam otevřený nový barber shop. Dvacet procent okupuje právě pracovníci developerské firmy CPI. Některé prvky jsou původní, tedy z období první republiky. Právě v tomto stylu se slavnostní otevření odehrálo, nechyběl ani ohňostroj. „Snažili jsme se, aby společné prostory, jako vstupní lobby, schodiště nebo chodby, zůstaly stejné. Popřípadě jsme je renovovali," zmínil Pekník.

Při rekonstrukci jej překvapili lustraři. „Lustr byl špinavý, zanešený, chybělo tam hodně komponentů. Oni si ho na čtrnáct dní odvezli, kompletně vyčistili, doplnili komponenty, dali tam nové kabely, zprovoznili," pochvaloval si Pekník. Původní jsou i kameny, dveře nebo krby ve společných prostorech.

Areál Nové Zbrojovky v brněnských Židenicích.
VIDEO: Z Nové Zbrojovky se stane čtvrť s 2500 byty. Podívejte, jak areál vypadá

Změnou je venkovní prosklený výtah, který byl původně uvnitř u schodiště. „Hendikepovaní lidé musí mít přístup bez schodů, proto jsme se rozhodli dát prosklený výtah ven. Dovnitř jsme místo výtahové šachty dali designový prvek se stromy a světly," uvedl Pekník. Ve vrchním patře se nachází bar, který je otevřený veřejnosti i v době, kdy je klasický provoz zavřený. Lidé se do něj dostanou výtahem.

Na svém místě zůstává i legendární kostka s logem Z. I ta prošla opravou. „Nosná podkonstrukce se musela udělat nová, protože už byla shnilá a také byla zbytečně naddimenzovaná váhově. Odlehčili jsme ji," připomněl ředitel Nové Zbrojovky.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

V první etapě má v Nové Zbrojovce vzniknout tři sta sedmdesát nových bytů, pětapadesát tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, patnáct tisíc metrů čtverečních ploch pro občanskou vybavenost.