V ruce pivo, kolem sebe přátele a historické budovy. Neopakovatelnou atmosférou láká v teplých dnech brněnské Jakubské náměstí stovky lidí. Majitelé místních restaurací nyní spřádají plány na kulturní zpestření prostoru. Vytvořit v Brně druhé podobné místo zase plánuje podnikatel v Zámečnické ulici.

Hlavní lákadlo Jakubáku, jak se náměstí mezi lidmi říká, je podnik Výčep Na stojáka, který doporučují i zahraniční noviny. „Zájem lidí je v posledních letech stále větší. Podařilo se nám totiž najít mezeru v pivní gastronomii. Nyní se chceme na náměstí podílet na kulturních akcích. Máme několik nápadů, ale podrobnosti zatím neprozradím,“ naznačil manažer provozů Výčep Na stojáka Marek Sigmund. Majitelé podniku už podle něj jednají s městskou částí Brno-střed.

Podniky z Jakubského náměstí se dokonce spojily do spolku Jakubák, který má podle výpisu z rejstříku firem propagovat náměstí jako centrum brněnského kulturního a společenského života.

Právě široký výběr podniků na náměstí oceňuje studentka Tereza Jordánová. „Je tu příjemná atmosféra. Další plus je také uzavřenost náměstí, není to žádná spojovací ulice,“ řekla.

Více kultury na náměstí by přivítal i náměstek brněnského primátora Martin Ander. „Prostor Jakubského náměstí je výjimečný, takže s myšlenkou na jeho častější kulturní využití souzním,“ řekl Ander.

Kulturní akce již nyní na náměstí občas pořádá Divadlo Bolka Polívky. O uplynulém víkendu to byl Den klaunů, v létě se uskuteční turnaj v kuličkách Jakubák Open. „Náměstí má originální atmosféru a zajímavé podniky, které ji spoluvytváří,“ podotkl mluvčí divadla Michal Adamík.

Právě atmosféru Jakubského náměstí chce i do Zámečnické ulice přenést majitel tamní restaurace Nok Nok Tomáš Pakosta. A to už za dva až tři týdny. „Chci otevřít zahrádku s vyššími stoly, u kterých se dá stát. Ulice už totiž není mrtvá, proudí tudy hodně lidí. Přibyli díky parkovacímu domu v Panenské ulici,“ vysvětlil plány. Do budoucna chce pro hosty také připravit i kulturní program.

O tom, že se Zámečnická ulice dá oživit, pochybuje Brňan Tomáš Starý. „Na Zámečnické hlavně chybí široká nabídka podniků. Bez této pestrosti to nepůjde, není důvod tam chodit posedět s přáteli,“ myslí si. Nyní jsou na Zámečnické ulici dvě restaurace.