Posedávání s pivem v ruce na dlažbě či obrubníku za kostelem na Jakubském náměstí v centru Brna skončí. Prostranství od letní sezony zaplní zahrádky restaurací, které mají na náměstí provozovny.

Zpřísnění pravidel na Jakubském náměstí:
• rozšíření zahrádek podniků do prostoru za kostelem
• oznámení o pořádání konkrétní kulturní akce
• konání kulturních akcí pouze v úterý a v pátek
• faktický konec otevírací doby zahrádek o půlnoci

V úterý zpřísnění dosavadních pravidel vyjednali zástupci města, restauratéři a strážníci. Reagovali tak na stížnosti lidí, kteří na náměstí a v jeho okolí bydlí a kteří mají problémy s hlukem zejména v letních měsících. 

„Zahrádky u kostela bude nutné rozšířit tak, aby to odpovídalo skutečnému využití prostoru. Dále jsme se dohodli na jasném režimu doprovodného kulturního programu a na jeho ohlášení. Oznámí se vždy konkrétní akce. Konat se budou v úterý a v pátek,“ informovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Provoz zahrádek na náměstí přitom musí skončit o půlnoci.

Provozovatelé tamních podniků sdružení do spolku Jakubák uznávají, že je potřeba zachovat kompromis mezi tím, aby v místě zůstala kultura a zároveň hluk nerušil obyvatele. „Naše plochy rozšíříme o další místa, aby zahrádky pojaly víc zákazníků. Od loňského jara pracujeme na tom, jak doplnit na náměstí lavice nebo jiné vybavení,“ řekl předseda spolku Marek Sigmund.

Novinky uvítali někteří obyvatelé náměstí. O tamních problémech s hlukem už Brněnský deník Rovnost informoval. Třeba Josef Vojta očekává, že omezení konzumace alkoholu pouze na zahrádky a jasně daná otevírací doba umožní strážníkům snáz kontrolovat lidi, kteří ruší noční klid. „Pokud to dopadne takhle, jsme spokojení,“ vzkázal.

Městská policie na náměstí opakovaně potíže s hlukem řešila a na podzim navrhla, aby tam dění sledovala bezpečnostní kamera. „Může pomoci k řešení problémů v okolí podniků i při zajišťování pořádku,“ vysvětlil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.