Brněnští radní kvůli tomu ve středu schválili druhou aktualizaci investičního záměru. Přesun technologií je nutný ze statických i akustických důvodů. „Nově se počítá i s možným rozšířením podzemních garáží o padesát parkovacích míst a také s podzemním propojením Janáčkova kulturního centra s Besedním domem. Potřebujeme mít koridor pro přesun hudebních nástrojů,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Původní náklady na výstavbu nového koncertního sálu na rohu Besední a Veselé ulice spočítali odborníci na téměř 1,3 miliardy korun. Po zmíněné aktualizaci se zvýšily na necelé dvě miliardy a dokončení díla se navíc posunuje do roku 2023.

Zvýšení ceny zřejmě zaplatí právě město, přestože se na investici podílí i stát a Jihomoravský kraj. „Ze státního rozpočtu vyčleníme mezi lety 2019 až 2021 šest set milionů korun,“ uvedla předloni v září mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Kraj dá sto milionů.

Jeho mluvčí Monika Brindzáková se k problému ve středu nevyjádřila s tím, že hejtman Bohumil Šimek je na zahraniční cestě. Na dotazy redakce Deníku Rovnost neodpovědělo ani ministerstvo kultury.

Podle ekonoma Petra Pelce ze společnosti Cyrrus není zdražení projektu dobrá zpráva. „Jsou daleko užitečnější věci, do kterých může město investovat,“ řekl.