Deník o průtazích už informoval. „Paní primátorka dopis převzala a bude se jím zabývat. Také si domluvila se zástupci iniciativy za dva týdny schůzku," sdělil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Otevřený dopis, který iniciativa zveřejnila před deseti dny, podepsalo více než dva a půl tisíce lidí. Mezi významné signatáře patří například televizní producent Čestmír Kopecký, spisovatelé Pavel Kosatík a Milan Uhde, nebo básník Petr Hruška. Dále jsou to třeba Břetislav Rychlík, pouliční umělec Timo, restauratér Janko Martinkovič, herec Arnošt Goldflam a další.

| Video: Youtube

„Taková podpora je velmi zavazující. Osobnosti jsme neoslovovali, připojovaly se spontánně samy, což svědčí o tom, že téma zajímá nejen hudebníky a Brňany. Musím přiznat, že jsme takový ohlas ani nečekali,“ uvedl člen iniciativy Pavel Šindelář.

Ačkoliv je Šindelář zaměstnancem Filharmonie Brno, nejde o oficiální akci instituce. „Víme o ní a její činnost sledujeme. Dialog vedeme s magistrátem, který je naším zřizovatelem a zadavatelem projektu,“ popsala stav vedoucí marketingu filharmonie Kateřina Konečná.

Model fungování

Poprvé členové iniciativy vystoupili na zasedání zastupitelstva, kde primátorku Vaňkovou žádali o odpověď, proč město se soutěží dosud nezačalo. „Podrobně jsme projednávali provozní model s paní ředitelkou Kučerovou a s panem náměstkem Fürlem. Zodpověděli jsme si tam mnoho otázek. Domluvili jsme se na tom, že z úrovně filharmonie nám mají být ještě nějaké věci upřesněny," reagovala tehdy Vaňková.

Podle členů iniciativy byla odpověď primátorky nekonkrétní.

Podle mluvčího magistrátu Poňuchálka rada města schválila zadávací řízení na výběr zhotovitele Janáčkova kulturního centra ve druhé polovině loňského roku. „Zadávací řízení muselo schválit i vedení společnosti Brněnské komunikace. To tak učinilo s tím, že dokumentace doznala mírných úprav. Jednalo se o zkrácení termínu výstavby celé budovy a termínu zprovoznění podzemních garáží. Zároveň představitelé města s vedením Filharmonie Brno projednávali provozní model centra. U takto významného projektu zvažujeme veškeré možné aspekty jeho výstavby a následného fungování instituce,“ sdělil mluvčí Poňuchálek.

Dokumenty k výběrovému řízení kvůli úpravám ještě jednou zamíří na stůl radních. Pakliže je schválí, dojde na vypsání soutěže.

Letošní rozpočet města s výstavbou nového koncertního sálu počítá a takzvaný závazný plán na další roky také. Podle mluvčího Poňuchálka bude ale nutné jej ještě aktualizovat. Páska u oficiálního otevření by se pak měla střihat za tři roky.

Kompletní náklady se vyšplhají ke dvěma a půl miliardám korun.