V rozhodnutí zástupci antimonopolního úřadu uvedli, že jedna z podmínek technické kvalifikace není v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Redaktorka Deníku vyrazila na reportáž do brněnské základní školy na Bakalově nábřeží. Tamní žáci jsou u přijímaček na střední nejúspěšnější.
Největší průšvih je pravopis, říká o úspěšných deváťácích z Brna jejich učitelka

Proti tomu nyní město připravuje takzvaný rozklad neboli odvolání. V něm bude dokládat oprávněnost požadovaných technických kvalifikací. „Podáním rozkladu nenabývá prvoinstanční rozhodnutí právní moci a zadávací řízení na zhotovitele Janáčkova kulturního centra tedy není pravomocně zrušené,“ podotkli představitelé města na svém webu.

Rozkladem se bude zabývat předseda antimonopolního úřadu. Během odvolacího řízení předloží město doplněnou technickou argumentaci a další specifika stavby. Brněnští představitelé jsou současně přesvědčení, že dostatečně konkurenční prostředí vytvořili. „Nedošlo tedy k diskriminaci možných zájemců o účast v zadávacím řízení,“ dodalo vedení města.

Zda bude mít odvolací řízení vliv na počátek stavby dosud není jasné. Soutěž totiž nadále pokračuje a nelze vyloučit, že se konečný výběr dodavatele uskuteční ve stejném čase, kdy bude známý výsledek rozkladu.

Představitelé brněnské opozice doufají v rychlou a korektní reakci vedení města. „Projekt Janáčkova kulturního centra jako Piráti podporujeme a jakékoliv zdržení nás velice mrzí. Doufáme, že koalice podnikne urychlené kroky, které napraví nedostatky výběrového řízení, abychom co nejdříve našli zhotovitele stavby,“ podotkl opoziční pirátský zastupitel Adam Zemek.

Sporné byly požadavky na prokázání kvalifikace

Důvodem zrušení zadávacího řízení se staly nepřiměřené a diskriminační požadavky na prokázání kvalifikace dodavatelů. Správní řízení zahájil antimonopolní úřad na návrh společnosti Gardenline. Jako problematický vyhodnotil požadavek na předložení referenční zakázky na výstavbu budovy takzvané občanské vybavenosti v hodnotě alespoň jedné miliardy korun.

„Zadavatel přitom nedokázal objektivně zdůvodnit, proč by nemohli plnit jeho zakázku dodavatelé, kteří nestavěli objekt občanské vybavenosti, ale mohou doložit zkušenosti s výstavbou jiných pozemních staveb, jež mají shodnou materiálově konstrukční podobu jako zamýšlené kulturní centrum,“ uvedl pro ČTK mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Komunitní centrum Komunál má v budoucnu vyrůst v brněnských Bosonohách. Zahrne i sportoviště.
Nový areál v Bosonohách zahrne sportoviště i komunitní centrum. Podívejte se

Město tím podle úřadu nepřiměřeně omezilo okruh dodavatelů, kteří se soutěže mohli zúčastnit. V případě pravomocného rozhodnutí budou zástupci města muset řízení vyhlásit znovu.

Původně mělo město znát cenové nabídky do čtyřiadvacátého ledna. Lhůtu však nakonec prodloužilo do prvního března. Přes první kolo výběrového řízení prošly na podzim čtyři firmy, ty následně brněnští představitelé obeslali s výzvou pro podání cenových nabídek.

„Protože bylo postupně doručeno bezmála sto především technických dotazů na upřesnění zadávací dokumentace, nebylo možné vždy na všechny zareagovat v předepsaném termínu tří pracovních dní. Proto byla spolu s odpověďmi na dotazy v souladu s právními předpisy prodloužena lhůta pro podání nabídek,“ řekla před časem brněnská primátorka Markéta Vaňková.

S výstavbou kulturního centra za bezmála dvě a půl miliardy korun chtějí zástupci města začít v polovině letošního roku. Nový brněnský koncertní sál poskytne dvanáct set padesát míst v hledišti, tedy dvojnásobek dosud největšího Besedního domu.

Petr Kenny Burian stojí za kuriózní výstavou legendárních československých motocyklů Jawa a ČZ.
Mám rád protiklad, motorky vylovené ze studny, říká v Brně nadšenec do Jawy a ČZ

Pojme také kompletní stočlennou brněnskou filharmonii v plném obsazení, v podzemních garáží nabídne dvě stovky parkovacích míst.