Vedení Brna v pondělí také oznámilo, že stavba mezi Besední a Veselou ulicí vyjde na miliardu a tři sta milionů, víc než půl miliardy přitom zaplatí město. „Radní v nejbližších týdnech schválí aktualizaci investičního záměru budoucí výstavby centra," podotkl primátor Petr Vokřál. Většinu nákladů má pokrýt právě město. Podle Vokřála to může být až šest set milionů.

Na podobné projekty lze přitom čerpat i evropské dotace, které často většinu nutné sumy pokryjí. V případě Janáčkova kulturního centra to ale možné není. „Dotace mohly zaplatit až polovinu nákladů. Česká republika i Brno v minulém dotačním období zaspaly a o peníze nezažádaly," zdůvodnil Hollan.

Stavbu tak má podle představ vedení Brna podpořit také kraj, stát a soukromí investoři. Jakou částkou, zatím není jasné. Podle Hollana je teď důležitější kvalita projektu. „Chceme, aby to byly dobře investované peníze. Jsme přesvědčení, že je dokážeme shromáždit. Hlavní však je kvalita sálu. Proto jsme inspiraci hledali i u moderních zahraničních staveb," řekl.

Po vzoru jednoho z dánských koncertních sálů může být Janáčkovo kulturní centrum otevřené lidem celý den. „Sál v dánském Aalborgu je velmi povedený. Některé jeho stěny jsou prosklené a lidé se mohou dívat, jak hudebníci cvičí nebo i hrají na koncertě. Tento princip chceme přenést do Brna," dodal Hollan.

Sál bude určený zejména pro brněnskou filharmonii, která letos slaví šedesátou sezonu od svého vzniku, ale po-dle její ředitelky Marie Kučerové hraje v provizoriu. Víc než stočlenný orchestr musí zkoušet v nevyhovujících podmínkách v Besedním domě. Na koncerty se pak hudebníci přesouvají třeba do Janáčkova divadla. „Brňané nemohou dostatečně ocenit kvalitu orchestru, protože to akustické podmínky neumožňují. V novém sále to bude lepší a také jistě přiláká mnohé zahraniční umělce," uvedla.

Centrum podle ní nebude lákat jen na kulturní zážitek, ale může se stát příjemným místem k setkávání. „Jen několik set metrů od České ulice budou mít lidé na dosah zajímavý urbanistický komplex," dodala ředitelka.

Zatím na místě bývalého parkoviště na rohu Besední a Veselé ulice pracují archeologové. Na počátku příštího roku je nahradí dělníci, kteří postaví podzemní garáže. Se stavbou nadzemní části chce pak město začít co nejdřív. Podle harmonogramu v roce 2017. Hotové má být centrum o dva roky později. Jak vše postupuje, mohou nyní sledovat i sami Brňané. Filharmonie Brno v pondělí spustila nový informační portál na stránkách www.salprobrno.cz.

V garážích budou parkovací místa pro víc než 190 aut. Letos v červnu přitom v centru Brna otevřel i parkovací dům v Kopečné ulici. Podle ředitele společnosti Brněnské komunikace Luďka Borového jsou však další místa potřeba. „Nebojím se, že bychom měli s naplněním kapacity u Janáčkova centra problém," řekl.