„Naplňuje nás to obavami, že existují blíže nespecifikované vážné překážky pokračování projektu. Rádi bychom se proto dozvěděli, jaká je skutečná situace,“ píší autoři ve veřejně dostupném otevřeném dopise.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra podle návrhu ateliéru M1.
Pět zásadních investic Brna pro letošek: vznik kulturního centra nebo okruhu

Iniciátory akce jsou například manažer orchestru Filharmonie Brno Pavel Šindelář, hudební publicistka Karla Hofmannová nebo ředitel festivalu Meeting Brno Petr Kalousek. Poprvé členové iniciativy vystoupili na posledním zasedání městského zastupitelstva, na němž primátorku Vaňkovou žádali o odpověď, proč město se soutěží na zhotovitele koncertního sálu dosud nezačalo.

„Dostali jsme poměrně nekonkrétní odpověď, že je potřeba ještě upřesnit ekonomický model fungování nového sálu a že vše běží, jen nejsme dostatečně informovaní. Proto jsme se rozhodli pro formu otevřeného dopisu,“ řekl Deníku spoluorganizátor iniciativy a člen bicí sekce brněnské filharmonie Radek Tomášek.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra podle návrhu ateliéru M1.
Janáčkovo kulturní centrum chce Brno začít stavět příští rok

Od zveřejnění dopisu před zhruba deseti dny podepsalo symbolickou petici přes dva a půl tisíce lidí, mimo jiné řada brněnských osobností. Připojil se k ní třeba spisovatel Milan Uhde, pouliční umělec Timo, restauratér Janko Martinkovič nebo populární herec Arnošt Goldflam.

„Taková podpora je velmi zavazující. Osobnosti jsme neoslovovali, připojovaly se spontánně samy, což svědčí o tom, že téma zajímá nejen hudebníky a Brňany. Musím přiznat, že jsme takový ohlas ani nečekali,“ přiznal člen iniciativy a manažer orchestru Filharmonie Brno Pavel Šindelář.

Pohlednice s Besedním domem.
150 let Besedního domu v Brně: dirigoval tu Janáček, hostil královnu Alžbětu

Ačkoliv je Šindelář zaměstnancem brněnské filharmonie, nejedná se o oficiální aktivitu instituce. Přesto však dopis podepsaly desítky členů orchestru. „Iniciativa není oficiální akcí Filharmonie Brno, jedná se o občanskou aktivitu. Víme o ní a její činnost sledujeme. Dialog vedeme s magistrátem, který je naším zřizovatelem a zadavatelem projektu,“ vysvětlila vedoucí marketingu filharmonie Kateřina Konečná.

S dotazy ohledně aktuální situace kolem výstavby koncertního sálu a Janáčkova kulturního centra se redakce Deníku v úterý obrátila rovněž na představitele města, odpovědi však zatím nezískala.

Původně vedení města předpokládalo, že zadávací řízení potrvá devět měsíců, hotovo má být za tři roky. Kompletní náklady na stavbu se nejspíš vyšplhají ke dvěma a půl miliardám korun.