„Myslím, že to souvisí s naším plánovaným vstupem na železnici, a mám signály, že jsou to státní síly, které mají zájem nás sledovat,“ uvedl Jančura. Včera tak začali jeho kancelář, počítače i telefony kontrolovat odborníci a softwaroví technici. Někoho odposlouchávat takzvanou štěnicí je přitom v Česku protizákonné. „Pokud jeden člověk nainstaluje u jiného v kanceláři bez jeho souhlasu nějaké zařízení, které zaznamenává dění v místnosti, je to trestné,“ upozornil advokát Tomáš Soukup.

V případě konkurenčního boje mezi podnikateli by pak majitel štěnice spáchal hned několik trestných činů. „Může to být nekalá soutěž, porušování tajemství dopravovaných zpráv, poškození a zneužití záznamu na nosiči informací a další,“ řekl Soukup.

Podle mluvčího Bezpečnostní informační služby Jana Šubrta však viníka není snadné vypátrat a usvědčit. „Odposlechy mezi firmami, podnikateli nebo manželi existují. V tom případě jsou ale ve hře soukromé firmy a agentury a dokazuje se to velmi těžko. Musíte je doslova chytit za ruku přímo při činu,“ poznamenal Šubrt.

Štěnice k odposlechu zvuku lze navíc koupit za pár stovek nebo tisícikorun na internetu. „Nyní je oblíbená skrytá sada pro detektivy nebo přístroj, který se může dát do krabičky od cigaret a nahrává zvuk i obraz,“ řekl majitel prodejny MAP Detekce-odposlech Pavel Maletínský.