Podle původní dohody z roku 2006 měla společnost Kliminvest na místě tehdy ještě stojících Jaselských kasáren postavit administrativní a bytový komplex. „Bohužel se tak nestalo a město smlouvu v roce 2009 vypovědělo," uvedl náměstek brněnského primátora pro oblast majetkovou Richard Mrázek.

Firma se začala s městem soudit, ale před dvěma lety magistrát oznámil, že chtějí spor uzavřít dohodou. „Snažíme se najít takové řešení, které bude přijatelné pro město i pro Kliminvest," uvedla již dříve tehdejší náměstkyně Klára Liptáková.

Vše kolem sporu o Jaselská kasárna najdete přehledně ZDE.

Podle úterního vyjádření Mrázka to ale není možné. Součástí dohody o narovnání totiž měly být pozemky, kde Česká televize natáčela. Ty však nebyly zahrnuté v původní smlouvě o pronájmu. „Dopustili bychom se tak velké chyby. Proto je pro nás velmi důležité, aby soud rozhodl, jestli výpověď smlouvy byla platná," vyjádřil se náměstek.

Čtěte také: Četníci: prvorepubliková ukázka morálky

Reakci společnosti Kliminvest se redakci Brněnského deníku Rovnost nepodařilo získat.

Dalším důvodem, proč město nemůže dohodu o narovnání s Kliminvestem uzavřít, je to, že původní délka smlouvy o pronájmu uplynula v roce 2014.

Kasárna zbouraly stroje v roce 2007, od té doby ale území leží ladem. Nová čtvrť měla díky dohodě začít vznikat začátkem roku 2018, pokračování soudního sporu ji ale zřejmě zdrží. Podle nového projektu v areálu bývalých kasáren měly vzniknout tři bloky budov. „Původní návrh tvořil v území bariéru. Chodci by zabralo několik minut projít kolem řady domů, kde by míjel jen vchod za vchodem," vysvětlil již dříve jeden z autorů projektu architekt Rostislav Jakubec.

Novější návrh počítal také s více byty a méně kancelářemi. V Králově Poli kvůli tomu radní požádali o změnu územního plánu. Vzniknout měly i dvě vyšší budovy s luxusními byty. „Doufám, že se to pohne kupředu. Třeba moje děti už to místo neznají jako nic jiného než brownfield," řekla Brňanka Petra Veselá.