„Předpokládaný termín podpisu koaliční smlouvy je středa ve dvě odpoledne," sdělil Deníku Rovnost budoucí hejtman Jan Grolich.
Poslední stranou budoucí koalice, která dosud smlouva neschválila, zůstávají už pouze Piráti. Osmdesát členů jejich krajského sdružení o ní hlasuje od pondělního rána. O jejím schválení rozhodují do středečních osmi hodin ráno, kdy skončí osmačtyřicetihodinová lhůta pro hlasování. Do pondělní sedmé hodiny večer se pro smlouvu vyslovilo všech čtyřiačtyřicet hlasujících Pirátů.

Občanští demokraté v pondělí vnesli jasno do personálního obsazení nové krajské rady. Na zbylé tři dosud neobsazené posty v radě navrhli své členy. „Radním pro dopravu bude Jiří Crha, radním pro investice, majetek kraje a infrastrukturu Vladimír Šmerda a radním pro zdravotnictví Jiří Kasala," uvedl krajský lídr ODS a budoucí náměstek hejtmana pro oblast vzdělávání a strategie chytrého regionu Jiří Nantl.

Už od začátku minulého týdne jsou jasní nominanti zbylých koaličních stran. Lidovecký lídr Jan Grolich obsadí post hejtmana, jeho náměstkem bude stranický kolega Jan Zámečník. Piráti do krajské rady vyšlou Lukáše Dubce, budoucího náměstka pro životní prostředí, participaci a otevřenost. Jako radní ho doplní Jiří Hlavenka se zaměřením na vědu, výzkum, inovace a IT a Jana Leitnerová, která jako bude jako radní řešit sociální a zdravotní oblast.

Starostové bude mít v radě Františka Lukla v pozici náměstka hejtmana pro kulturu a cestovní ruch. Jejich druhým zástupcem bude Martin Maleček, na starost dostane územní plánování.