Jestli je mládě kapybary, největšího hlodavce na světě, holka nebo kluk, se zatím neví. "Matka mládě pečlivě hlídá," zmínila mluvčí brněnské zoo Gabriela Tomíčková. Pohlaví plachého mláděte chovatelé plánují zjistit příští měsíc, poté dostane jméno.

Dospělá kapybara měří více než metr a může vážit až osmdesát kilo. Kapybary zbožňují vodu a dokáží v ní i spát.

Kapybara je jedenáctým zvířetem, které se letos narodilo v brněnské zoo. Zahrada je v odchovech úspěšná. Za odchov loni narozeného rosomáka sibiřského Vasila, který byl vůbec prvním mládětem rosomáka narozeným v českých a slovenských zoologických zahradách, získala nedávno ocenění Bílý slon. "Narození každého mláděte rosomáka je považováno za obrovský úspěch. Letos navíc samice Nataša, Vasilova matka, porodila v zoo rovnou trojčata," uvedla mluvčí.

V soutěži Bílý slon, určené pro české a slovenské zoo, uspělo Brno již popáté, v letošním ročníku obstálo v konkurenci čtrnácti zoologických zahrad.

Pohled na velbloudy? Nově bez plotu, jen přes úzký příkop
Brno - Tmavý plot oddělující zvířata od lidí nově nebude bránit návštěvníkům brněnské zoo v pohledu na velbloudy. Místo něj výběh obklopí pouze úzký příkop, hluboký šedesát centimetrů a hluboký půl metru. Zvířata přes něj lidi neohrozí.

Příkop je na první pohled lehce překonatelný. Vedení zoo ale uklidňuje, že provelbloudy jde o dostačující překážku. "Je pro ně nepřekonatelnou bariérou. Velbloudi totiž zvedají vždy obě pravé nebo levé nohy najednou a příkop nedokážou překročit," řekla Tomíčková.

Na rozdíl od velbloudů, lidé příkop překročí snadno. "Žádáme návštěvníky, aby mysleli na vlastní bezpečnost, a chodili jen po návštěvnických trasách," varoval před pokusy procházet do výběhu ředitel zoo Martin Hovorka.