Usednout na palubu autonomního vozu a svézt se mohou zájemci zdarma. „Jedná se o naprosto jedinečnou příležitost vyzkoušet tento způsob veřejné dopravy, který dosud nebyl v České republiky k vidění," prohlásil Marek Vanžura z brněnského Centra dopravního výzkumu.

Projekt má za cíl prozkoumat, zda úroveň dnešních autonomních vozů umožňuje jejich smysluplné využití ve veřejné dopravě a případný optimální způsob jejich provozu. „Technická stránka je pouze polovina rovnice, druhou je ochota lidí coby uživatelů využívat jejich služby. Právě na zjišťování postojů vůči autonomním vozům zaměříme významnou část naší práce,“ uvedl Vanžura.

Nové ukrajinské spolužáky přivítali žáci základní školy v Jasanové ulici v brněnském Jundrově. Mezi nově příchozími je i třináctiletý Artur, který je v novém prostředí spokojený.
První dny v brněnské škole: na češtinu si děti z Ukrajiny zvykají, chválí obědy

Ve voze bude neustále přítomný speciálně proškolený, takzvaný bezpečnostní řidič. Dohlídne na správnou funkci auta řídící se autonomním řízením. V případě, že bude šofér cítit jakýkoliv diskomfort, převezme řízení. „Systém autonomního řízení prošel zevrubnými zkouškami v souladu s nejpřísnějšími požadavky," ubezpečil ředitel firmy Roboauto Martin Králík.

Projekt podporují představitelé města, kteří chtějí pomocí autonomních autobusů zvýšit bezpečnost na silnicích. „Od roku 2010 se stalo v Brně jednatřicet tisíc dopravních nehod, přičemž 109 lidí při nich přišlo o život a 1064 bylo těžce zraněno. Zvýšení bezpečnosti provozu je důležitou součástí pro zvýšení kvality života ve městě," poznamenal primátorčin náměstek Petr Hladík.

Autonomní vůz vzniká coby součást mezinárodního projektu Show, kterého se účastní šedesát partnerů ze třinácti zemí Evropské unie. Za Českou republiku se na něm podílejí Centrum dopravního výzkumu, výzkumná a vývojová firma Artin Group a její dceřiná společnost Roboauto. Součástí vzniklého konsorcia je také brněnský magistrát.