Překvapení, zajímavých příhod a silných okamžiků je podle jejích slov na misi hodně. Mladá farmaceutka vzpomíná například na říjnovou cestu do místa projektu. Letěla tehdy malým zásobovacím letadlem, přistát ale museli jinde a zbytek cesty ji vezlo auto. „Nejsou tu asfaltové silnice. Doba jízdy autem záleží na stavu cesty, v období sucha jsou to tři hodiny, v období dešťů se doba jízdy výrazně protáhne," říká Adamová.

Komplikované je tam také samotné přistávání letadla. „Z mého pohledu jsou přistávací plochy spíš oraniště. Volně pobíhajícím zvířatům na nich se těžko vysvětluje, že tam za chvíli přistane letadlo," vypráví zdravotnice.

Pavel Konzbul působí coby brněnský biskup již takřka půl roku.
Kvůli covidu a válce přemýšlíme jinak, říká o Vánocích brněnský biskup Konzbul

Severovýchodní Afrika nutí farmaceutku vystupovat z komfortní zóny. „Příjemné a současně i nepříjemné překvapení pro nás všechny bylo setkání s místní faunou. Mambu černou jsem už párkrát potkala přímo na naší základně. V zoo se přitom na hady nechodím ani podívat," usmívá se Adamová. Před hmyzem podle ní není úniku. Jak ale sama říká, zvykla si rychle.

Největší rozdíl oproti domácímu prostředí ale pociťuje farmaceutka každý den právě při práci. „Šokovalo mě, že je vůbec na světě ještě pořád tolik míst s tak kritickou nedostupností i základní zdravotní péče. Ani si nedokážu představit, čím tu lidé každý den prochází," zamýšlí se Adamová.

Na misi v Jižním Súdánu pracuje jako projektová manažerka tamější lékárny, kde vede tým místních obyvatel. „Vybavení tu nemáme jako ve vyspělých zemích světa, ale dokážeme poskytnout základní zdravotní pomoc, která tu znamená mnoho," popisuje Adamová. V okrese Twic zajišťují Lékaři bez hranic kromě jiného zdravotnickou pomoc několika tisícům vysídlených lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy z důvodu ozbrojených střetů a intenzivních záplav.

Nedostatek léků

Poblíž provizorních táborů uprchlíků provozují pracovníci projektu mobilní kliniky. Podporují nemocnici Ministerstva zdravotnictví, která je limitována nedostatkem léků, zdravotnického materiálu a personálu. „Pravidelně ošetřujeme nemocné s malárií, podvyživené děti i dospělé nebo pacienty trpící respiračními či průjmovými onemocněními," upřesňuje farmaceutka.

Jižní Súdán je sužovaný četnými konflikty a intenzivními záplavami, které se v posledních čtyřech letech zhoršily. Tyhle situace spolu s dalšími mnoha problémy měly vliv na životy milionu lidí po celé zemi, včetně přístupu ke zdravotnictví. Mnoho zařízení bylo poškozených během konfliktu a záplav. Vysídlená populace trpí nedostatkem zdravotní péče.

V okrese Twic žijí obyvatelé kmene Dinka. „Jednou nám místní ženy ušily a věnovaly jejich tradiční šaty. Když jsme si šaty oblékli, tak z toho měly opravdu radost. A my také," směje se Adamová. Jižní Súdán je podle jejích slov zemí mnoha etnik, s velkým důrazem na tradiční léčitelství.

Několik desítek řečkovických občanů přišlo na čtvrteční zasedání zastupitelstva vyjádřit svoji nespokojenost. Nelíbí se jim způsob, jakým se vedení radnice rozhodlo vyřešit chatrnou statiku části bývalých pivovarský sklepů.
VIDEO: Bouře v Řečkovicích kvůli sklepům. Jste barbaři, stálo na transparentu

V prostředí s odlišnou kulturou oslaví také Vánoce. Sama však ještě neví, nakolik bude moct spolu se svými kolegy z celého světa svátky prožít. Přeci jen jsou v Jižním Súdánu momentálně teploty dosahující až ke čtyřicítkám. České mrazíky ale nejsou to jediné, co k tradičnímu adventu v Africe chybí. „ I když máme mezinárodní kolegy z celého světa, obávám se, že nepřipravíme tradiční jídlo nikoho z nás, kvůli tomu, že tu nejsou některé z tradičních ingrediencí k dostání," komentuje Adamová. I tak ale doufá, že bude moci s kolegy zasednout k jednomu stolu a v rámci možností si svátky připomenout.

Eva Adamová chtěla už od malička pracovat ve zdravotnictví. „Už při podání přihlášky na farmaceutickou fakultu jsem věděla, že poté budu pokračovat v doktorském studiu. Poté jsem pravidelně chodila pracovat i do lékárny," říká. Spojení profese zdravotníka a výzkumníka jí přijde zajímavé. Po svém návratu z mise v lednu příštího roku bude pokračovat ve své práci farmaceutky v Brně.