Spokojeni s návštěvností jsou především v Koutech či v Branné na Šumpersku. Střediska tam byla podle provozovatelů přes víkend plná.

Na horách jsou podmínky stále stejné, areály spoléhají především na technický sníh.

V Jeseníkách platí stále první stupeň lavinového nebezpečí, v nejvyšších polohách leží zhruba půl metru přírodního sněhu. Horská služba řešila o víkendu na 25 úrazů.

„Návštěvnost byla o víkendu výborná, jsme spokojeni. Začínají brněnské prázdniny, je to vidět i na parkovištích podle značek aut. Je to už historicky zakódováno, pro nás jsou to nejsilnější jarní prázdniny," hlásil v neděli zástupce jednoho z nejmodernějších středisek v Jeseníkách v Koutech Petr Marek.

Podotkl, že podmínky ve středisku jsou stále dobré, technický sníh na sjezdovkách drží.

Lidé nevěří, že se dá lyžovat

Brněnské prázdniny zdatně posilují návštěvnost i v Branné. „Máme tady brněnské prázdniny, ty jsou nejsilnější, středisko je absolutně plné. Přes víkend přijelo odhadem na 500 lyžařů. Sněhu máme dost, lyžuje se výborně," podotkl provozovatel střediska Rostislav Procházka.

Průměrnou návštěvnost hlásí středisko v Ramzové. Podmínky jsou tam podle provozovatelů střediska velmi dobré.

„Projevuje se, že je málo sněhu, lidé nevěří tomu, že se dá lyžovat. Jezdí jen skalní lyžaři," řekla zástupkyně střediska Karla Kubíčková.

Hlubočky: To, co se letos děje, mě nebaví

Lyžařská nálada se příliš přes víkend neprojevila ani v Hlubočkách u Olomouce.

„Sněhu bylo akorát, lidí však bylo málo. V provozu přitom máme hlavní vlek, dětský vlek i koberec. Je ale teplo, sníh není kvalitní, jarní počasí nepřispívá lyžařské atmosféře. To, co se letos děje, mě nebaví," podotkl zástupce střediska Michal Stojmenov.

Některé areály jsou na tom v Jeseníkách ještě hůř. Například středisko na Červenohorském sedle nemá zasněžování a kvůli nedostatku sněhu po celou sezonu dosud neotevřelo.

Pro provozovatele má letošní zima kritický dopad, středisko musí splácet splátky za novou lanovku. Podle Jiřího Hanáka ze Ski klubu Šumperk, který areál provozuje, se jedná o odložení splátek.

Dívka při závodech vletěla do stromu

Letošní zima dosud nepřinesla příliš možností ani běžkařům. Využívat mohou kvůli nedostatku sněhu jen omezené tratě. Podle horských záchranářů se dá lyžovat po Švýcárnu.

Během uplynulého týdne zasahovali horští záchranáři v Jeseníkách u 61 úrazů, z toho se přes víkend zranilo na 25 lidí.

Podle dispečera Jiřího Hejtmánka museli záchranáři dvakrát volat vrtulník.

Jednou v týdnu do střediska na Dolní Moravě a v neděli na Ovčárnu.

Při lyžařských závodech tam dívka vylétla z tratě a narazila do stromu. Kvůli podezření na poranění páteře ji vrtulník převezl na specializované pracoviště.