U této odbočky se stala v prosinci minulého roku nehoda, při níž se vážně zranila mladá žena. Do protisměru jí tehdy náhle vjelo auto, které odbočovalo právě na Podlesí. Šofér byl opilý. „Řidiči jedoucí od Podlesí čekají dvě tři minuty, a pak se snaží dostat na hlavní silnici i za cenu zvýšeného rizika,“ přiblížil tamní situaci kuřimský starosta Drago Sukalovský. Upozornil také, že při výjezdu z Podlesí chybí připojovací pruhy.

Hustý provoz je na frekventované silnici I/43 hlavně dopoledne na Brno a odpoledne z Brna. „Dříve když jel člověk z Brna a odbočoval na Podlesí, tak musel tu frontu skoro zastavit. Nyní už je to lepší, protože tam udělali odbočovací pruh," poznamenal Ambrož.

Z brněnského vlakového nádraží do Prahy by jednou mohly jezdit vysokorychlostní vlaky. Ale bude o ně takový zájem?
Vysokorychlostní železnice mezi Brnem a Prahou: zkoumají, jestli se "vyplatí"

Podle další obyvatelky Sylvie Lukáškové se doprava na I/43 rok od roku zhoršuje. „Nezbývá nám nic jiného, než odbočovat ve směru na Brno takzvaně natvrdo. Vyčíhneme si správný okamžik, vjedeme ostatním do cesty a doufáme, že řidiči pustí nohu z plynu a nestane se nehoda. Absolutně nedodržují povolenou rychlost. Situace je tam neúnosná," komentovala.

Zdroj: DENÍK/Attila Racek

Křížení u Podlesí

* nebezpečné místo: výjezd z Podlesí na I/43 směrem na Brno
* vyřešení situace: stavba mimoúrovňové křižovatky, hotovo v roce 2025

Žena má strach i kvůli začínajícím řidičům. „Dorůstají nám děti, teď je jim osmnáct. Raději jim poradím, aby jeli na Kuřim a objeli město. Nemají takový odhad. Jsou to šílené nervy," podotkla Lukášková.

I cizí řidiči podle ní vědí, kde leží kuřimská část Podlesí. „Jo, to je tam, kde se nedá odbočit," slýchává Lukášková.

Problémy má vyřešit úprava křižovatky na mimoúrovňovou, kterou plánuje Ředitelství silnic a dálnic. „Stávající křižovatka tvoří komplikace, zvláště ve špičce. Předpoklad zahájení prací na úpravě je v roce 2024 a dokončení o rok později,“ přiblížila mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Na tomto úseku se stala nehoda, při které se vážně zranila mladá žena z Blanenska 

Podle policejního mluvčího Bohumila Maláška se ve zmiňovaném úseku stává v posledních letech v průměru jedna nehoda ročně. „Dvakrát tam hrál roli alkohol, jednou tam srazili chodce, který nevyužil tamní opravený podchod," zmínil Malášek.

Než bude hotové definitivní řešení, chce vyjednat starosta města na Brněnsku prozatímní opatření. Navrhuje například úsekové měření. To se ale příliš nezdá policistům. „Úsekové měření v oblasti mezi Lipůvkou a Českou zvažujeme, hledáme nejvhodnější místo. Jsou tam ale vhodnější, než je právě u Podlesí,“ sdělil mluvčí Malášek.

Stačilo několik vteřin a Simoně Tůmové z Blanenska se změnil život. Místo shánění vánočních dárků skončila ve vážném stavu v nemocnici. Po autonehodě, kterou zavinil opilý řidič.
Na silnici smrti u Kuřimi jí vjel do cesty opilý řidič: Hlavní je, že žiju, říká

Další variantou je podle starosty Sukalovského snížení rychlosti. Z devadesáti na sedmdesát kilometrů v hodině na hlavní silnici. „Dopravní policisté ale poukazují, že když někdo na sedmdesátku zpomalí, není ojedinělé, když ho řidič za ním začne vyblikávat nebo i předjíždět, čímž se riziko výrazně zvyšuje. A mají pravdu,“ doplnil Sukalovský.