Letos se lidé k živému betlému schází již po osmnácté. Vše začíná kolem půl čtvrté odpoledne. „Je to příběh, kterak se světlo zrodilo do tohoto světa,“ říká jeden z mnichů a za zvuku rohu se k mikrofonu staví vypravěčka příběhu.

Její vyprávění příběhu o narození Krista přerušují koledy. Zpěváci i přítomní lidé zpívají vánoční písně jako Nesem vám noviny či Ježíšku panáčku. V tom přichází k betlému Josef s Marií a malým Ježíškem.

Ten je letos už dítě ze třetí generace betlémářů. „Chodila matka, pak její dcera a Ježíšek je její vnuk. Účinkujících je letos opravdu hodně. Některé děti se dnes zapojili poprvé,“ popisuje místostarostka Rajradu Magda Mlejnková.

Sociální byt, ilustrační foto.
Rapid Re-housing po roce: většina rodin si byt zatím udržela

Mezitím chodí k Ježíškovi farníci. Převlečení za řezníka, kominíka i cukráře. U nohou Josefa a Marie se tak hromadí dary. Ať už to jsou vejce, víno, tlačenka nebo i plyšový medvěd a malé boty.

Se zaujetím vše sleduje i Ludmila Janečková. „Letos jsme tu poprvé. Chtěli jsme se zúčastnit i dříve, ale děti byly malé. Moc se nám představení líbí,“ vypraví žena.

To už se v betlémě přichází poklonit i zvířata a tři králové. Všechny postavy zůstávají stát kolem a betlém se tak plní desítkami postav. Když jsou všichni na místě, přichází na scénu opět mnich. A za jeho předříkávání lidé recitují modlitbu Otče náš. Tím betlém končí. A lidé se pomalu rozchází domů. Podle organizátorů jich je více než pět set.

Již po páté pozoruje živý betlém Linda Jeklová ze Šlapanic. „Obdivuji, že se zúčastní tolik místních. Moc se nám to líbí. Podobné betlémy znám i z okolí, ale tady to má krásnou atmosféru,“ obdivuje žena.

Ilustrační foto
Kříž přetřela barvou. Na obnovu památek pošle peníze stát