O náboru do vesmírného programu se dozvěděla celkem náhodou. „Na popud studentů jsem zjišťovala, jak chodí astronauti ve vesmíru na záchod,“ směje se astronautka. Při tomto průzkumu se také dozvěděla o tom, že NASA nabírá vychovatele. „Bylo to jako vyslyšený sen,“ dodává.

Vesmír ji zajímal vždy, zdál se ale nedosažitelný. „Až díky Sally Rideové, která letěla roku 1983 do vesmíru, dívky uvěřily, že je to pro ně možné,“ vzpomíná.

Výcvik zahrnoval hodně studia a tréninku v simulátoru. I tak se ale astronautka obávala. „Největší strach jsem měla z toho, že udělám chybu, kterou uškodím dalším členům posádky,“ vysvětluje.

Život na vesmírné stanici je prý překrásný a vzrušující. „Spala jsem dobře a nemůžu si stěžovat ani na jídlo,“ směje se. Nejvíce jí chyběla rodina a příroda.

Ve vesmíru si zpívala oblíbenou píseň Closer to Fine od skupiny Indigo Girls. Byla totiž zpěvačkou v astronautské kapele. „Myslím, že kapela fungovala už od osmdesátých let, jen se střídali členové. Tuším ale, že se už rozpadla,“ říká s lítostí.

Z NASA odešla kvůli rodině. Dalším faktorem byl rok 2011, kdy NASA ukončila provoz raketoplánů. „Jediný prostředek, kterým bylo možné letět do vesmíru, byl Sojuz. Fronta žadatelů byla ale dlouhá. Nebylo jisté, kdy a jestli vůbec poletím znovu,“ vysvětluje. V současnosti je konzultantkou v geologické společnosti, která se snaží čistit přírodu od chemikálií a zlepšit tak životní prostředí.

ELIŠKA POSPÍŠILOVÁ