„Vzal jsem si od jedné firmy půjčku. Po čase, když jsem ji řádně splatil, mi poslali kartu s velkým debetem. O tu jsem ale nežádal,“ začal svůj příběh muž, který nechtěl zveřejnit jméno. Peníze, které měl muž k dispozici, pak použil. Člověk prý po něčem takovém bezmyšlenkovitě sáhne. „Smlouva byla psaná miniaturním písmem, nevěděl jsem, jaké problémy mi to může přinést. K tomu jsem měl ještě nějaké půjčky, celkově jsem začal dlužit skoro čtyři sta tisíc,“ uvedl muž, který pobírá plný invalidní důchod.

Rozhodnutí Krajského soudu v Brně snížilo částku, kterou má muž zaplatit. Taky prodloužilo dobu splácení. „Stejně budu živořit a vše co budu mít, odevzdám. Pak se snad zase zvednu a bude zas dobře,“ doufá muž.

Takových příběhů s koncem před soudem, který schválí nebo zamítne návrh na osobní oddlužení, v Jihomoravském kraji přibývá, v počtu bankrotů je na třetím místě. Předběhly ji jen Moravskoslezský a Ústecký kraj. „V posledním čtvrtletí roku 2009 krajský soud v Brně přijal sto padesát dva žádostí o oddlužení. To je o sto procent víc než v prvním čtvrtletí, na začátku roku přijal soud jen osmasedmdesát žádostí,“ uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Na počtu žádostí se tak podle něj odrazila ekonomická situace v kraji. Mezi faktory je i míra nezaměstnanosti. Na jižní Moravě v letošním roce stoupla z 7,7 procent na 10,6 procent. Například na Hodonínsku na konci ledna překročí nezaměstnanost rekordních šestnáct procent.

Počet žádostí stoupá prudce, jen v celém roce 2008 jich na jižní Moravě bylo dvě stě třicet jedna. Jihomoravský krajský soud v posledním čtvrtletí schválil devětačtyřicet z nich, za loňský rok vyhověl pětapadesáti dlužníkům.

Institut osobního bankrotu existuje v České republice dva roky. „Jeho smyslem je pomoct lidem lépe řešit nadměrné zadlužení. Princip spočívá v tom, že dlužník může po souhlasu věřitelů a případně soudu splatit v období pěti let jen třicet procent dlužné částky,“ vysvětlila analytička z Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Navíc, po vyhlášení osobního bankrotu se dluh zakonzervuje a dále se nezvyšuje o úroky, penále a další poplatky.

Odborníci očekávají, že množství osobních bankrotů se bude i nadále zvyšovat. „Mluví pro to nejen rostoucí nezaměstnanost a relativně pomalý růst mezd, ale i vývoj vkladů domácností a bankovních úvěrů. Objem vkladů domácností od dubna letošního roku prakticky stagnuje, zatímco objem bankovních úvěrů domácnostem plynule roste,“ dodala Kameníčková.

Na počtu bankrotů v kraji se podepisuje ekonomická krize. „Firmám klesají tržby, mezi lidmi přibývá nezaměstnaných. Nejrizikovější skupinou jsou lidé, kteří splácí hodně půjček, ať již hypotéky nebo zejména spotřební úvěry,“ objasnil analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. Období před krizí podle něj bylo charakteristické právě zvýšeným nárůstem objemu spotřebitelských úvěrů. Lidé, kteří je hojně využívali jsou teď v ohrožení. „Recept na vyhnutí se podobným problémům je jednoduchý. Žít jen na takové úrovni, jakou lidem jejich příjem dovolí,“ zakončil Moravanský.

Počet osobních bankrotů na jižní Moravě
Návrhy na oddlužení / povolená oddlužení

1. čtvrtletí 2009 78 / 27
2. čtvrtletí 2009 110 / 38
3. čtvrtletí 2009 126 / 31
4. čtvrtletí 2009 152 / 49
celý rok 2008 231 / 55
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR