Lidí, kteří o svých narozeninách sfouknou více než stovku svíček, je na jihu Moravy stále více. Po Praze je jihomoravský region druhá oblast v České republice, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Podle odborníků bude stoletých ještě přibývat. Na jihu Moravy momentálně žije jednasedmdesát lidí, kterým je více než sto let. Vysokého věku se přitom dožívají především ženy. Těch je přes šedesát, kdežto mužů pouze devět,“ uvedla Štěpánka Filipová z České správy sociálního zabezpečení.

Mezi stoleté patří i Brňanka Anna Šenkýřová, která své kulatiny oslavila letos v květnu. „Oslavy byly bujaré. Na kytky gratulantů nám ani nestačily kbelíky s vodou,“ zavzpomínala Šenkýřová. To, že se počet starších lidí zvyšuje především na Jižní Moravě, odborníci vysvětlují jednoduše. „Máme tu příznivé klima, lidé jsou tu aktivní i ve vyšším věku. Navíc Jihomoravané jsou na tom dobře i psychicky,“ uvedl primář geriatrické kliniky brněnské fakultní nemocnice v Bohunicích Petr Weber.

Podle něj se věk člověka přibližuje věku biologickému. Jen za posledních sto let se průměrný věk úmrtí zvýšil dvakrát. „Člověk má geneticky zakódováno, že se dožije až sto dvaceti let. Z jedné třetiny máme dáno, kdy zemřeme. Ze dvou třetin to ale můžeme ovlivnit. Způsobem života, místem kde žijeme, zlozvyky,“ objasnil Weber.

Zdravější život

To potvrzuje také sociolog z Masarykovy univerzity Ladislav Rabušic. Podle něj lidé nyní žijí zdravě. „Kromě toho jsme pokročili i v lékařských vědách a kdeco umíme vyléčit. Myslím si, že se konečně náš potenciál začíná naplňovat. Otázkou je, jak dlouho nám to vydrží a nezničíme si například životní prostředí,“ bojí se Rabušic.

Kdo se o stárnoucí Jihomoravany v budoucnu postará, to zatím odborníci nevědí. „Jedna z variant říká, že mladí lidé se o ty staré dokáží lépe postarat. Dnes jeden mladý člověk vydělává na jednoho důchodce. V budoucnu by měl zvládnout život dvou. Pomůže nám k tomu lepší technika a vzdělanost,“ popsal vize brněnský demograf Bohumil Minařík.

Scénář budoucnosti by ale mohl vypadat i jinak. „Jestli bude starých třetina, další třetina se o ně bude starat v domovech důchodců. Ta poslední třetina pak bude muset vydělávat,“ myslí si Weber. Zároveň předpokládá, že budoucí starší generace budou propadat různým závislostem. „Už dnes se řada starých a osamělých lidí neobejde bez alkoholu. V budoucnu by se ale klidně mohlo stát, že si důchodci zapálí třeba marihuanu proti bolestem kloubů. Bude to totiž tatáž generace, která se s drogou poprvé dostala blíže do styku, tedy dnešní mladí lidé. Marihuanu budou brát jako zcela běžný prostředek proti bolesti,“ doplnil Weber.

Jsou nejstarší v kraji. A život si umějí užívat

Pomáhala lidem za heydrichiády
Vranové - Julie Hrušková z Vranové u Letovic oslavila rovnou stovku letos v dubnu. K narozeninám jí nepřáli jen ti nejbližší, ale také zastupitelé obce, farář, a dokonce i hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.
Žena, která má v rodném listě datum narození 16. dubna 1908 pochází z Černé Hory, ale od roku 1943 žije ve Vranové. „V té době byl její manžel starostou Vranové a v období „heydrichiády“ nesl na svých bedrech mnohá nebezpečí. Pomáhal lidem falšovanými přihláškami k pobytu v obci. A tohle všechno s ním jeho žena prožívala,“ zmínila nelehkou etapu života oslavenkyně zastupitelka obce Jana Fadrná. Julie Hrušková vychovala dvě dcery a jednoho syna, má sedm vnoučat a dvanáct pravnoučat.
Má sto let. Každý den si dá jedno pivo
Mikulov - Stoletou obyvatelkou se může díky Josefě Vyhnalíkové chlubit i město Mikulov na Břeclavsku. Recept na dlouhověkost je podle ní jednoduchý: nekouřit, nepít alkohol, hodně tancovat a být veselý. Její vnučka Dana Průdková k tomu dodává, že přesně tak žily ženy babiččiny generace. „Kdo tenkrát kouřil, že? To teď si babička každý den dá jedno zdravotní pivo,“ upřesnila. Stoleté ženě pití piva prý doporučil lékař. Na žaludek. „Nejdřív mě přesvědčovala, ať jí nosím nealkoholické. To jsem ale zavrhla. Teď každý měsíc odevzdávám třicet prázdných lahví,“ popisuje vnučka, která se o stoletou paní stará. Žena se zajímá i o aktuální dění. „Babičku zajímá třeba kdy se bude malovat nebo koho by měla jít volit. Má větší přehled, než já,“ směje se Průdková.
Má ráda vaječný koňak a dechovku
Kostice - Rovné stovky se v březnu dožila Františka Jurasová z Kostic na Břeclavsku. Úctyhodné kulatiny oslavila stále čiperná stařenka v kruhu svých nejbližších. U velké slávy nechyběl v Kosticích ani jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. „Co, stařenko, nejraději pijete?“ zeptal se Juránek oslavenkyně hned po příjezdu. Musel přitom zvýšit hlas a naklonit se co nejblíže, protože sluch už babičce příliš neslouží. „Nejlepší je limonádka,“ zaplašila s úsměvem hejtmanovy myšlenky na slivovici. Jak ale prozradila její dcera Marie Balážová, u které už dobrých deset let bydlí, občas si dopřeje i vaječný koňak. „Ten má ráda. Co se týče jídel, sní skoro všechno. Může si to dovolit, nemá totiž žádnou dietu,“ říká o mamince Balážová.
Nejstarší dáma v kraji bydlí v mlýně
Tavíkovice - Ptát se dámy na věk se nesluší. V případě Marie Vránové z Tavíkovic na Znojemsku však jde o úctyhodný údaj, kterým se, také vzhledem ke své vitalitě, může jen chlubit. Letos v březnu totiž oslavila sto čtvrté narozeniny a může se pyšnit tím, že je nejstarší obyvatelkou Jihomoravského kraje. Při rozhovoru mluví klidně a soustředěně a vybavuje si přesné detaily svého dlouhého života. „S manželem jsme se vzali osmého srpna 1942 a od té doby žiji v Tavíkovicích,“ vzpomíná elegantní dáma. Její dvě dcery ji se svými rodinami pravidelně navštěvují. „O svátcích nejsem nikdy sama. Pravidelně za mnou jezdí i dvě vnučky, pravnuk a dvě pravnučky,“ svěřuje se hrdě Vránová, která bydlí ve zdejším Tavíkovickém mlýně.
Celý život pracovala. Teď odpočívá
Nížkovice - Božena Kohoutková z Nížkovic na Vyškovsku má už na krku dvaadevadesát křížků, myslí jí to ale lépe než leckterému padesátníkovi. Její věk by jí hádal jen málokdo, vitalitu jí závidí i mladí lidé. Recept na dlouhověkost má přitom jednoduchý. Hlavně se nikdy nepoddávat lenosti. „Vyučila jsem se švadlenou, od útlého dětství jsem pořád pracovala na poli. Už jako malé děti jsme chodily pást husy, sbíraly jsme klásky na polích,“ líčí stařenka. Na nějakou zdravou výživu nebo diety si ovšem nikdy nepotrpěla. „Sladké, to bylo vždycky její. A taky tučné měla ráda, maso, to se prostě muselo třepat,“ líčí dcera Líba Bralská. Zato alkoholu nebo cigaretám nikdy neholdovala. „Jedině jsem si dávala po ránu malou štamprli slivovičky do čaje,“ dodává žena.