Na Boskovicku dokonce účast dosáhla už na padesát procent. Více než polovina voličů odhlasovala na Hustopečsku, Kuřimsku, Letovicku, Tišnovsku i Židlochovicku. Také v Brně je poměrně hojná účast. V Ivanovicích dokonce voliči už v jednadvacet hodin překročili hranici šedesáti procent.

A celkově mají Brňané o osobnost, která bude novým prezidentem, větší zájem než před pěti lety. „K dnešní 21. hodině byla volební účast v Brně 49,97 %. V roce 2018 přišlo k tomuto času odevzdat hlas 44,53 % voličů,“ přiblížil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Oproti tomu loni v září přišlo volit v krajské metropoli do obecních zastupitelstev do páteční jednadvacáté hodiny pouze 31 procent oprávněných voličů.

Danuše Nerudová volí v prvním kole prezidentských voleb.
Volba prezidenta: Nerudová si v Kuřimi dala hlas, za úspěch považuje 20 procent

Celkově mají lidé na jižní Moravě o volbu hlavy státu v prvním kole zatím výrazně větší zájem než před pěti roky, kdy se volební účast v pátek ve 21 hodin v průměru vyšplhala těsně nad 42 procent.

Tehdy nakonec zvítězil v prvním kole Miloš Zeman, když mu svůj hlas odevzdalo téměř čtyřicet procent volících Jihomoravanů (skoro 233 tisíc lidí). Druhý skončil s osmdesátitisícovým odstupem Jiří Drahoš. Celkem tehdy jihomoravská volební účast dosáhla 62,56 procenta, když se k volebním urnám dostavilo 594 tisíc Jihomoravanů.

Průběžná účast u současných prezidentských voleb je také výrazně vyšší než při zářijových komunálních volbách, a to zhruba o patnáct procent. Tehdy zavítalo v pátek do 21 hodin k urnám jen necelých 33 procent oprávněných jihomoravských voličů.

První kolo volby hlavy státu pokračovalo v pátek do 22.00. V sobotu se volební místnosti otevřou už v 8 hodin ráno a uzavřou se ve 14 hodin.