Zvýšený zájem lidí o respirátory zaznamenali dopoledne i lékárníci v brněnské Lékárně Na Kobližné. „Lidé se na respirátory dopoledne vrhli, možná naši současnou zásobu do večera vyprodáme. Žádná panika ale nehrozí, aktuálně není problém respirátory doobjednat, takže je doobjednáme a doplníme. Situace z jara, kdy byly nedostatkové, se neopakuje," uklidnil vedoucí lékárny Jiří Richter.

Vzhledem k tomu, že se otázka povinnosti na některých místech nosit respirátory kvůli britské mutaci koronaviru skloňovala již v předchozích dnech, na zvýšený zájem o ně se připravili v brněnské Lékárně V Bílém domě.

„Zvýšený zájem pociťujeme, o roušky i respirátory, například v posledních dnech lidé nakupují najednou třeba deset kusů, dříve si brali třeba jen dva. Předzásobili jsme se však, takže roušek i respirátorů máme dostatek a lidé je u nás stále bez problému seženou," ujistila vedoucí lékárny Lydie Štěpánková.

Drama na Vranovské přehradě. Důchodce zůstal s autem viset nad vodou.
Drama na Vranovské přehradě: důchodce zůstal s autem viset nad vodou

Byť nyní respirátory nedostatkovým zbožím nejsou, zájem o ně v pátek tak vzrostl, že nakupující až přetížili server sítě lékáren Dr. Max. „Zaznamenali jsme zatím dva krátkodobé výpadky, vždy na pár minut. I když máme poměrně robustní systém, čelíme extrémně zvýšenému zájmu. Návštěvnost našich stránek se v průběhu dne zvyšuje až na desetinásobek běžného stavu. V tuto chvíli e-shop Dr.Max běží," uvedl v pátek v jednu hodinu odpoledne mluvčí sítě Michal Petrov.

Lidé za nákupem respirátorů a roušek míří i do supermarketů. I ty zatím jsou zásobené, na některých místech se ale mohou objevit výpadky.

„Jsme neustále v kontaktu s dodavatelem tak, abychom mohli efektivně na vývoj reagovat a vyšší množství respirátorů neprodleně zajistit. Cena balení tří kusů bílých respirátorů FFP2 je stanovena na 29,90 korun. Výhodná cena vede k silné poptávce, proto nemůžeme zcela garantovat neustálou dostupnost tohoto zboží ve všech prodejnách napříč Českou republikou, a to i přes maximální spolupráci s dodavateli. Současně dodavatelé s ohledem na několikanásobné zvýšení poptávky v těchto týdnech závozy zboží upravují dle svých výrobních kapacit," uvedl mluvčí řetězce Lidl Tomáš Myler.

Brněnských Medlánek se změny územního plánu významně dotýkají.
Nový územní plán Brna po změnách: až desetipatrové budovy a stop novým propojkám

Některé lidi povinnost nosit na sobě dvě chirurgické roušky, nanorošku nebo respirátor v hromadné dopravě či obchodech, která bude platit od úterý, nepříjemně zaskočila. Seznam míst ministerstvo zdravotnictví ještě upřesní v pondělí. 

„Jsem studentka, jsem švorc. Kvůli zkouškovému není čas na brigády. Na respirátory nemám peníze. Dopadne to tak, že si pořídím jeden, který budu nosit čtrnáct dní a maximálně jej vydezinfikuji. Akorát se mi po obličeji rozleze akné a obecně to není úplně hygienická záležitost. Díky, vládo. Pokud už máme povinnost nosit respirátory, vy máte povinnost je zadotovat a udělat dostupné," rozhořčila se třiadvacetiletá Zuzana Fialová.