ČSSD trvá na jednání klubů, řekl v pátek ČTK hejtman Michal Hašek (ČSSD). ODS to odmítla. Když jednání ve smírčím řízení do 16. června neskončí úspěšně, koalice končí, řekl v pátek ČTK předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.
Podle Kadrnky je pozitivní dohoda jedinou možnou cestou jak koalici zachránit. Když se strany ve smírčím řízení nedohodnou, jejich svazek padne. Skončí, i kdyby se účastníci smírčího řízení vůbec nesešli. ODS jmenovala jako své zástupce do řízení právě Kadrnku, senátora a místopředsedu jihomoravské ODS Tomáše Julínka a radního Jaroslava Pospíšila. ČSSD dosud nikoho.
ODS chce ve smírčím řízení vyřešit personální záležitosti. Vadí jí, že hejtman Michal Hašek (ČSSD) dosud neřekl, zda bude vykonávat poslanecký mandát, který ve volbách získal díky preferenčním hlasům voličů, nebo zůstane hejtmanem. Obě funkce souběžně zvládat nelze, řekl Hašek už dřív.
"Hejtman mě už dřív vyzval, abych si uložil bobříka mlčení. On by si měl splnit bobříka politické odvahy," řekl v pátek Kadrnka. Na kraji se spekuluje, že se hejtman bude ochoten funkce vzdát, až by měl jistý významný post ve sněmovně, například křeslo v jejím vedení. Hašek sám uvedl, že rozhodnutí o své budoucnosti zveřejní do konce června.
Bývalý hejtman a předseda současné nejsilnější opoziční strany v krajském zastupitelstvu Stanislav Juránek (KDU-ČSL) nechtěl spor sociálních a občanských demokratů komentovat. "Když se koalice rozpadne, jsem připraven jednat o řešení, které by prospělo Jihomoravskému kraji," uvedl pouze. ODS prý dlouhodobě vytýká, že vstupem do koalice zradila svůj program - zavázala se v koaliční smlouvě například přistoupit na proplácení poplatků pacientům v krajských nemocnicích. "Haškovi zase vytýkám, že se ještě stále nerozhodl, jestli má pracovat v Praze nebo v Jihomoravském kraji," dodal Juránek.
Úvahy o tom, že by spor stran mohl skončit právě přizváním KDU-ČSL do koalice, v pátek Juránek neodmítl, ale ani nepodpořil. Připomněl jen, že po volbách právě dohoda ČSSD s ODS lidovce z podílu na vládě v kraji vyšachovala. KDU-ČSL tehdy ve volbách získala slibných 24 procent a skončila druhá za sociální demokracií. "Připadá mi to ze strany ODS pokrytecké. Oni se vlastně o tuto koalici postarali, a teď chtějí změnu," uvedl.