Po Praze je Jižní Morava druhým ekonomicky nejsilnějším krajem. To především díky Brnu, kam je směřován ekonomický, vzdělávací, výzkumný a inovační potenciál. Jižní Morava však není jen Brno a jeho metropolitní oblast, a to je i ústřední myšlenkou nové osmileté strategie. „Jižní Morava se nerozvíjí rovnoměrně, a kromě Brna je v kraji například několik území, které splňují charakteristiku sociálně-ekonomicky vyloučených lokalit,” uvedl náměstek hejtmana Jiří Nantl.

Jihomoravský kraj schválil vypsání soutěže na stavbu Sanatoria Pálava v Pasohlávkách. Vizualizace.
Další krok ke vzniku Sanatoria Pálava u Pasohlávek: vypsali soutěž na stavbu

Mezi priority, které chce kraj v následujících osmi letech podpořit, patří dopravní infrastruktura a obslužnost území, dostupné bydlení, vzdělávání, podpora podnikání, inovací, zaměstnanosti a rozvoj institucionálních kapacit. Podle radního Jiřího Hlavenky je nutné podpořit místní podnikavost. „Nemůžeme očekávat vznik velkých high-tech firem. Důležité je jakékoli mladé, inovativní a zajímavé podnikání,“ okomentoval situaci.

Podle komparativní analýzy společnosti KPMG na tom jsou v Jihomoravském kraji nejhůře správní obvody Vranov nad Dyjí, Velká nad Veličkou, Velké Opatovice a Hrušovany nad Jevišovkou. Při analýze se hodnotila například oblast vzdělávání, demografie, dopravní infrastruktura, sociální vyloučení nebo podnikání. Nejlépe naopak skončily obvody Rosice, Tišnov nebo Blansko.

Vlaky Českých drah RegioPanter. Foto: České dráhy
Slibná budoucnost. Podívejte, jaké vlaky budou vozit cestující po jižní Moravě

Právě v nejhůře hodnoceném okresu Vranov nad Dyjí, který se skládá z dvaadvaceti obcí, došlo k nejvýraznějšímu úbytku populace. Nejhůře je na tom i v oblasti nezaměstnanosti, zaostává v počtu vysokoškoláků a středoškoláků. V celém okrese navíc není ani jedna střední škola. Špatná je i dopravní dostupnost.

Oblast zaostává i v podnikatelských aktivitách, má vyšší podíl osob v exekuci a počet vyplácených sociálních dávek. „Jihomoravský kraj není jen Brno, jsou to vnitřní periferie, kde je život těžší. Musíme ekonomicky znevýhodněné oblasti podporovat systematicky a dlouhodobě, aby tu byly kvalitní školy, dalo se tu podnikat, bydlet a trávit čas,“ řekl hejtman Jan Grolich.

Novou učebnu otevřeli v pátek dopoledne v areálu Střední školy technické a ekonomické v brněnské Olomoucké ulici. Investovala do ní firma Thermo Fisher Scientific.
Škola v Brně má nově špičkovou laboratoř. Pomáhá vychovat elektrotechniky

Podle náměstka hejtmana Jana Zámečníka vypracování strategie předcházela jednání v regionech. „Šlo nám o to, abychom získali obecný přehled o situaci a také zmapovali konkrétní a specifické potřeby,“ uvedl Zámečník. Dodal, že získaná data mohou být důležitá pro jednání s ministerstvy.

Vypracovanou hospodářskou strategii po projednání a doporučení krajskou radou pátého dubna budou schvalovat krajští zastupitelé na jednání na konci měsíce.

LUCIE BURIANOVÁ