Prosby a petice zabraly. Jihomoravský kraj nedávno odsouhlasil dotaci pro brněnský dům dětí a mládeže Junior. Peníze použije na stavbu nové budovy přírodovědné stanice Kamenáčky v brněnské městské části Židenice. Kvůli nevyhovujícím podmínkám jí ještě před rokem hrozilo zavření.

Současné sídlo přírodovědců má poškozenou statiku. „Z budovy odpadává omítka a nevhodná je už i pro zvířata, která chováme. Jsme rádi, že se podařilo najít peníze na stavbu nové. Zahájit ji chceme na začátku příštího roku," sdělila vedoucí Kamenáček, zooložka Romana Křížová.

Záchranu stanice vítají i rodiče. „Je to skvělá zpráva. O zachování Kamenáček jsme bojovali několik let a věnovali tomu i spoustu času. Mezi známými jsme například šířili petici za záchranu stanice, kterou podepsalo přes dva tisíce lidí. Je to totiž jedinečné zařízení, které na jihu Moravy nemá obdoby," tvrdí například Šárka Zipsová. Její dvě děti do Kamenáček pravidelně chodí.

Víc než čtyřicet let starou budovu musejí nejprve dělníci zbourat. „Na přelom roku plánujeme stěhování do sousední základní školy, která nám poskytla náhradní prostory. A to jak dětem, tak zvířatům, o která se staráme. Několik rodičů už nám nabídlo pomoc se stěhováním," řekla vedoucí Křížová.

Jedním z dobrovolníků bude i Zipsová. „Rádi se do stěhování zapojíme. Chceme stanici pomáhat, jak to jen půjde," ujistila žena.

Junior už od kraje získal dvanáct milionů z potřebných dvaceti nutných pro přestavbu. „Práce se už letos nestihnou, zbývajících osm milionů Junioru poskytneme v dalším roce. I těch dvanáct přitom stačí na stavbu budovy, která bude stanici sloužit. Tuto investici nijak neohrozí ani blížící se volby a případné změny ve vedení kraje," ujistil náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek.

Do nového sídla se přírodovědci přestěhují zhruba za dva roky. Nyní připravují podklady pro stavební povolení. „Projekt už je hotový. Budova bude stát v půdorysu původní stavby. Kromě místnosti určené k výuce a kanceláří tu vznikne i moderní expozice obojživelníků. Počítáme také se stavbou tropického pavilonu, který nahradí současný nevyhovující skleník," vysvětlila Křížová.

Záchranu Kamenáček vítá i židenický místostarosta Karel Bernášek. „Jsem rád, že se provoz stanice podařilo zachránit. Z našeho rozpočtu by to nebylo možné," prohlásil.

Židenická radnice před několika lety nechala upravit zahradu stanice. Vznikl v ní například třicetimetrový umělý potok a přibližuje různé druhy krajiny v přírodě. Loni získala certifikát jako ukázková přírodní zahrada sloužící ekologické výchově.