Prestižní světový závod, motocyklová Velká cena, se na brněnský okruh vrátí v příštím roce po pětileté pauze. „Jsem rád, že Velká cena našla drtivou podporu v krajském zastupitelstvu. Vrchol nejprestižnějšího seriálu motocyklových závodů se tak může od příštího roku vrátit na Masarykův okruh," řekl hejtman Jan Grolich.
Peníze mají posloužit k úhradě části zalistovacího poplatku, který se platí promotérovi závodů, společnosti Dorna, jako možnost pořádat prestižní akci. Organizacemi, které by měly převzít za konání závodu odpovědnost, jsou spolek Autoklub České republiky a Automotodrom Brno jako spolupořadatelé závodu.
„Jde o memorandum, které máme uzavřené na řadě kulturních akcí, abychom si dali nějakou představu o možném plnění ze strany kraje. Tímto memorandem neschvalujeme ty konkrétní částky. Každý rok se bude uzavírat konkrétní smlouva, takže pro rok 2025 tu částku teprve konkrétně budeme schvalovat," upřesnil na čtvrtečním zasedání Grolich.
Podle opozičního zastupitele Milana Vojty je návrat závodu Moto GP pro Brno dobrou reklamou. „Jsem za to rád. Dobrá věc se podařila. Financování vypadá relativně rozumně a nyní jsme schválili návrh klimatického akčního plánu, tak snad nám ta příroda tady ty zplodiny od motorek a návštěvníků z celé Evropy odpustí. Těším se na návrat této akce," sdělil na zasedání Vojta.
Jízlivě se vyjádřil k podpoře MotoGP další opoziční zastupitel Petr Kunc. „Shodou okolností těsně před volbami se pětatřicet milionů najde a není to vůbec žádný problém," poznamenal Kunc v narážce na předchozí podporu MotoGP od Jihomoravského kraje.
Žaloby proti městu i kraji
Podle hejtmana Grolicha je situace nyní oproti letům 2019 a 2020 odlišná. „Kraj s Brnem a jejich společný spolek nebudou pořadatelem. V té době byl zalistovací poplatek ve výši řádově čtyř a půl milionu euro, který jsme museli vlastně uhradit my jako pořadatel a tehdy částka pětatřicet milionů korun by na pokrytí toho poplatku nestačila, protože při uzavírání nové smlouvy na další období měl být tento poplatek navýšený až někde na devět milionů euro," zmínil Grolich.
Podle něj má také jiný přístup vláda, protože se jedná o vyšší podpoře, než která byla při konci MotoGP.
Brněnský automotodrom proti městu i kraji stále vede několik žalob a někteří zastupitelé vyjádřili obavy z možných dalších peněžních závazků v souvislosti s insolvenčním řízením Spolku pro GP ČR Brno. Součástí memoranda je proto i ustanovení, jímž se účastníci zavazují k maximálnímu úsilí na vyřešení těchto sporů.
„Je tam už nějakou dobu nový majitel, s kterým jsme se tímto dostali do kontaktu. Když máme podporovat takovýto společný projekt, samozřejmě jsme se bavili o tom, co s těmi žalobami, protože teď je tam několik řízení, kde je žalobcem právě Automotodrom," přiblížil Grolich.
Podle něj ale Automotodrom nemá v úmyslu v žalobách pokračovat. „Oboustranně považujeme za vhodné tyto spory ukončit. Já osobně počítám s tím, že než se bude schvalovat konkrétní smlouva, tak budou tyto spory uzavřené soudním smírem tak, aby z toho žádné plnění pro kraj nevyplývalo," nechal se slyšet Grolich.
Zastupitelé města Brna budou o podpisu memoranda na podporu MotoGP hlasovat v úterý 10. září.