Představitelé strany mlčí, množí se však spekulace, že stranu povede právě bývalý ministr financí Kalousek.

„Přijde mi nejpravděpodobnější varianta s Kalouskem v čele. Každé získané procento v Jihomoravském kraji, jež známý politik pomůže získat, znamená jedno či dvě poslanecká křesla. V tom je kraj, na rozdíl třeba od Karlovarského pro strany zajímavý,“ je přesvědčený politolog brněnské Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Dodal, že nová strana zřejmě zvolí pro jižní Moravu jinou taktiku, než třeba pro Prahu. „Určitě tu bude oslovovat jiné voliče. Přemýšlí-li strana strategicky, postaví do svého čela určitě jiný typ lídra, než je pražský Karel Schwarzenberg,“ naznačil Balík proč je podle něj právě Kalousek jasný favorit.

Spekulace o Kalouskově nominaci, které kolují parlamentními kuloáry, tiskem i mezi politologickými odborníky, zatím špičky TOP 09 odmítají komentovat. „Nepředpokládám, že by se to stalo,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Kalousek na adresu možné nominace do čela kandidátky.

Více nechce říct ani brněnský poslanec Jan Husák. „Zatím je předčasné říkat, kdo kandidátku povede. Vyčkejte, sami to v pravý čas zveřejníme,“ prohlásil. Sám prý chce do parlamentu kandidovat, z jaké pozice na kandidátce však neví.

V podobném duchu se vyjádřil i další z bývalých lidoveckých poslanců a starosta Telnic na Brněnsku Ladislav Šustr. „Již jsem prošustroval všechny svoje šance, takže s radostí ne!“ vzkázal textovou zprávou Šustr.

Do poslanecké sněmovny se údajně nehrne ani další diskutovaný favorit starosta brněnského Ořešína a vlivný lobista Jan Levíček. „Mojí ambicí není kandidatura do parlamentu. Nevylučuji, že budu na některém ze spodních míst, ale rozhodně ne na špici,“ uvedl Levíček.

Ten vystoupil ze své bývalé strany KDU-ČSL teprve v pátek ráno, kdy to oficiálně oznámil předsedovi brněnské organizace Danielu Rychnovskému. „Zklamalo mě, že KDU ztratila konzervativní smýšlení,“ vysvětlil svůj přestup Levíček. Dodal, že jeho rezignace na členství u křesťanských demokratů nebyla nijak dramatická.

To potvrdil i Daniel Rychnovský. „Popřáli jsme si štěstí. Myslím, že není vyloučené, že někdy v budoucnu spolu ještě budeme spolupracovat,“ zamyslel se Rychnovský.

Podle krajského tajemníka lidovců Pavla Hořavy jsou ztráty členů, kteří na Brněnsku přešli k TOP 09 zanedbatelné. „S Janem Levíčkem to je třiašedesát lidí z osmi tisíc dvou set. Tedy ani ne procento. Navíc třeba v Telnicích se znovu buduje místní organizace strany, hlásí se noví lidé,“ řekl Hořava.

Podle politologa Stanislava Balíka však lidovci utrpěli ztrátu citelnou. „Těch, kteří šli k TOP 09 je málo, ale jsou to zajímavé osobnosti především z řad starostů. Díky nim tu má nová strana obrovskou šanci uspět,“ předpověděl Balík.