Krajští silničáři se starají o průjezdnost více než čtyř tisíc kilometrů silnic, včetně prvních tříd. V jejich skladech je devatenáct tisíc tun soli a skoro třicet tisíc tun inertních hmot, tedy písku a drti. „V případě potřeby posypové materiály v zimním období doplníme,“ sdělil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Komůrka.

Na vlastní kůži. Redaktor Rovnosti Pavel Podešva (na snímku) se na den stal sanitářem ve FN Brno.
Redaktor Rovnosti po boku zdravotníků: "Coviďák, exitus," zažil na vlastní kůži

ZÁSOBY NA SILNICE

Správa a údržba silnic:
materiál: asi 19 000 tun soli, 29 500 tun inertního materiálu (písek, drť)
výbava: asi 100 posypových vozů, 250 traktorů s radlicemi (nasmlouvané), 13 sněhových fréz, 2 ledořezy

Brněnské komunikace: · materiál: 11 500 tun soli·
výbava: 21 posypových vozů s radlicemi

Na zimní údržbu mají k dispozici asi sto posypových vozů. „Pro odstraňování větších sněhových vrstev máme itřináct sněhových fréz, jsme vybavení i dvěma speciálními ledořezy,“ zmínil.

V Brně vyjíždí v případě potřeby až jednadvacet posypových vozů s radlicemi. „Máme připravených jedenáct a půl tisíce tun posypové soli,“ vyčíslil provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Na posypovém materiálu a pohonných hmotách minulou zimu ušetřili asi tři miliony korun. „Byla to jedna z nejmírnějších zimních sezon,“ konstatoval Klištinec.

Ilustrační foto.
Nudíte se v lockdownu? Splňte internetovou výzvu, lákají brněnští instruktoři

V posledních letech podle ředitele Komůrky silničáře trápí proměnlivé povětrnostní podmínky, které mají za následek časté namrzání silnic nebo tvorbu ledovky. „Většinou se jedná o lokální námrazy, které jsou pak náročnější na organizaci zimní údržby,“ poznamenal.

Krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek apeluje na řidiče, aby nezapomněli přezout pneumatiky. „Až budou námrazy a náledí, je potřeba se připravit na změnu jízdních vlastností auta. Bude brzdit jinak než v létě. Je dobré si to i natrénovat. Třeba na odlehlém parkovišti,“ podotkl.

Při řízení auta se snaží být opatrný například Josef Zachrla z Kyjova na Hodonínsku. „Dávám pozor hlavně v lese mezi Nížkovicemi a Silničnou na pomezí Vyškovska a Hodonínska. Cesta bývá dost choulostivá na námrazu i na havárie,“ řekl.

Ilustrační foto
Počet hospitalizovaných klesl. Závažných případů a úmrtí však přibývá

Přezuto už má třeba řidička Božena Rytířová. „Když nedobrzdíte na kluzkém povrchu a nabouráte do auta, které před vámi zpomalilo, jste viníkem vy, protože nemáte zimní pneumatiky," přiblížila.

Sněhové srážky se mohou na jihu Moravy podle meteorologů objevit po 20. listopadu. „Sníh se však bude spíše rozpouštět,“ uvedla v pátek Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

MICHAL HRABAL
TEREZIE SEKÁČOVÁ