Zdražení je podle něj nezbytné i kvůli podmínkám, za kterých společnost v minulosti získala dotace ve výši 720 milionů korun. Peníze použila na vodárenskou infrastrukturu a nyní musí vytvářet rezervy, aby majetek zvládla udržovat. „Cenu ale stále držíme na spodní hranici potřebného rozmezí,“ řekl Piňos.

Částka za kubík vody stoupá také v dalších regionech jižní Moravy. Mnozí lidé si kvůli tomu více hlídají spotřebu. Ne v každé domácnosti to ale jde. „Vodou nešetříme už vzhledem k tomu, že doma máme malé dítě,“ reagovala třeba Monika Marková z Kelčan na Hodonínsku.

Město už představilo zpracovávanou adaptační strategii místním obyvatelům.
Odolá Slavkov změnám klimatu: odborníci navrhli novou zeleň i výsadbu alejí

V Hodoníně podraží voda o 2,4 koruny. Jinde v kraji ale budou výkyvy podstatně výraznější. Potvrzuje to také ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého může růst cen u vodného i stočného pokračovat delší dobu. „Bude se pohybovat od pěti do deseti procent. Důvodem je obecná inflace, která prodražuje věci, bez nichž se vodohospodáři prostě neobejdou,“ sdělil Kovanda. Na mysli měl chemikálie potřebné k čištění či materiál, jako jsou trubky.

Pouze nepatrný nárůst očekávají Brňané. Připlatí si necelé dvě koruny za kubík, loni jim přitom voda podražila o šest. „Tarify zahrnují tvorbu zdrojů na obnovu infrastruktury v souladu s podmínkami pro příjemce dotací ze Státního fondu životního prostředí. Opravy a údržba jsou plánované ve výši 250 milionů korun,“ připomněla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Ilustrační foto
Dražší svícení i plyn. Měsíčně Jihomoravané zaplatí stovky korun navíc

Zvýšené náklady se pro Brňany projeví u stočného. „Proto budou mít vodu i nadále levnější, než je republikový průměr. Umožňuje to udržitelný přístup a inovace. Dlouhodobě patříme mezi lídry ve snižování ztrát vody nejen v České republice, ale i v evropském měřítku,“ dodala Hermanová.

Připlatí si také odběratelé v Břeclavi, se šesti korunami navíc činí nová cena 111 korun za metr krychlový. „Stojí za tím samozřejmě inflace, především růst mezd a vstupních nákladů, mezi nimi i energie,“ oznámila mluvčí Vodovodů a kanalizací Břeclav Eliška Windová.

Ilustrační foto.
Manželce přiložil muž z Břeclavska pistoli k hlavě. Už ho má policie

Také tam musí ponechat dostatek peněz na údržbu. „Jde o stamilionové částky, ale je to naše povinnost, proto i cena vody jde mírně nahoru. Přesto patříme k místům, kde je voda v mezích běžných cen. Ani v budoucnu se tomu samozřejmě nevyhneme, nicméně jsou to stejné důvody – inflace, opravy a investice,“ vyjmenovala.


ZMĚNY VE VODNÉM A STOČNÉM

Blansko - z 106,86 korun za kubík vody na 114,27 (navýšení o 7,41 korun)

Brno - z 85,21 korun za kubík na 87,11 (navýšení o 1,9 korun)

Břeclav - z 104,61 za kubík na 111,1 (navýšení i 6,49 korun)

Hodonín - z 80,15 korun na kubík na 82,51 (navýšení o 2,36 korun)*

Vyškov - z 96,22 korun za kubík na 99,99 (navýšení o 3,77 korun)

Znojmo - ze 100,5 korun za kubík na 107,32 (navýšení o 6,82 korun)

*roční platba za vodoměr z vodného od 539 Kč za kubík a ze stočného také 539 Kč