Jiří Adam z Brna, kterého státní zástupce vinil ze zotročení pětice žen, byl silně věřícím člověkem. Byť mu za trestné činy týrání a obchodování s lidmi hrozilo až dvanáctileté vězení, trestu za své jednáním se nedočká. Potrestala ho zřejmě vyšší moc. Adam totiž podlehl vážné dlouhodobé nemoci. Zemřel začátkem letošního října. Brněnský Deník Rovnost to zjistil od obhájce obviněného důchodce.

Adam skonal doma, kam ho lékaři v polovině srpna na výslovnou žádost jeho manželky převezli. „V posledních chvílích života vůbec nekomunikoval s okolím. Do Mikulova na Břeclavsku, kde žil se svou manželkou, převezli Adama z léčebny dlouhodobě nemocných. V té době už to byla poslední fáze jeho života, před půldruhým měsícem zemřel,“ potvrdil Adamův obhájce Igor Andrýsek.

Smrtí obžalovaného definitivně končí také trestní stíhání. Obsáhlý spis měl na stole předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth, který se zabýval i týráním chlapců z Kuřimi na Brněnsku. Soudce už letos v srpnu Adamovo stíhání přerušil. „Jeho zdravotní stav byl tehdy neslučitelný s tím, aby se hlavního líčení zúčastnil. Z toho důvodu jsme jeho trestní stíhání přerušili na neurčito,“ uvedl Göth.

Přivolaná nemoc?

Obviněný důchodce onemocněl krátce poté, co se případ dostal před soud. Do nemocnice se dostal už 17. května, kdy ho přivezla záchranka kvůli krvácení do mozku. Na anesteziologicko–resuscitační oddělení v břeclavské nemocnici ho pak nechali lékaři převézt proto, že se u něj začal rozvíjet zápal plic.

Začátkem června prodělal mozkovou mrtvicí, záhy se k tomu připojil i silný zápal plic. Adam se dokonce na pár dní ocitl ve stádiu klinické smrti. „Byl léčitel a tak jak dokázal pomoci sobě a ostatním, mohl si i uškodit. Obávám se, že se zabil sám. Svou pevnou vůlí,“ poznamenal Andrýsek ke smrti klienta.

Podle odborníků na tom není nic neobvyklého. „Říká se tomu technika psychoplantace. Většina lidí dokáže nastolit rovnováhu v organismu fyzického těla po odoperování orgánu, anebo části těla na úrovni vlastní psychiky,“ potvrdil biotronik a psychoterapeut František Libica, který se zabývá především duševním zdravím.

A prý to jde udělat i naopak. Tedy místo uzdravení zemřít. „Rovnováhu v těle může vystřídat totální sebedestrukce. Jestliže si totiž zdravý člověk vsugeruje, že má v těle rakovinový nádor, do tří měsíců ho má doopravdy. Osmadevadesát procent všech nemocí je totiž otázka psychiky,“ doplnil Libica. Psychiku podle něj navíc dokonale ovládají lidoví léčitelé. A tím Adam byl, protože většina z pětice důchodkyň, které nutil pracovat na svých pozemcích, se s mužem seznámila právě přes lidové léčitelství a bylinkaření.

close zoom_in Ženy otročily dobrovolně

Ze spisu vyplývá, že Adam spolu s manželkou Janou postupně zotročil pět důchodkyň. „Vše dělal pod zástěrkou sekty. Důchodkyně mu daly veškerý svůj majetek, vůdce sekty si převod ošetřil notářským zápisem,“ píše se v žalobě, kterou vypracoval žalobce Arne Nekula.

Muž měl dům v brněnských Řečkovicích a vinohrad v Mikulově na Břeclavsku. Spolu s důchodkyněmi stavěl v brněnských Ivanovicích vilu, z níž měla být modlitebna. Zotročené důchodkyně nečetly noviny, nedívaly se na televizi a neposlouchaly rádio. Muž staré ženy živil nejzákladnějšími potravinami. Lékaři tvrdí, že strava připomínala koncentrační tábor. Mnohé „otrokyně“ snášely příkoří dobrovolně, jedna dokonce dvacet let.

Nejvíce práce udělaly zotročené důchodkyně na vinohradě. Tam také podle vyšetřovatelů zažívaly největší útrapy. „Muž například nesnášel umělé hnojivo, a tak důchodkyně nutil močit a kálet do kbelíků. Exkrementy a močí pak ženy hnojily polnosti,“ přiblížila „nucené práce“ šéfka brněnské skupiny domácího násilí, která se případem zabývala.

Adam se také pasoval do role vůdce odštěpku náboženské sekty Hnutí Grálu. Ženy jej musely poslouchat a snášely od něj bití pěstí, kopání a hrubé nadávky. „Obžalovaný ženy také ponižoval. Musely třeba prosit v kleče o odpuštění,“ píše se mimo jiné v žalobě, do které měl možnost brněnský Deník Rovnost nahlédnout.