Zákazy v Botanické komplikují jízdu třeba Pavlu Vojáčkovi. „V některých případech v místě raději volím možnost jet rovnou po silnici, je to mnohdy bezpečnější,“ upozornil Vojáček.

Řešení ulice vadí také chodcům. „Dlouhodobě se setkáváme se stížnostmi chodců na rychlou jízdu cyklistů. Oni argumentují tím, že by rychle jeli raději po silnici, kam nyní nemohou,“ potvrdila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Cyklistům nově chtějí radní městské části vjíždění na silnici dovolit. Návrh na změnu předali odboru dopravy magistrátu.

Hořící odpadky v kotli brněnské spalovny. Ilustrační foto
Brněnská spalovna chystá nový kotel. Spálí stejně odpadu jako dva současné spolu

Úředníci se změnami zabývají. „Úředníci odboru dopravy zváží jiné řešení. A to v návaznosti na opravy cyklostezky v Chodské ulici. Po ukončení oprav ve stejném duchu navrhnou opatření i pro stezku v Botanické,“ uvedl za magistrát Filip Poňuchálek. Opravy Chodské začínají v pondělí.

Podle cyklistů se celkově situace ve městě zlepšuje, ale stále není uspokojivá. „Postupně se lepší například průjezdy jednosměrkami. Nicméně to jde pomaleji, než jsme očekávali. Vzhledem k tomu, že současní představitelé města deklarovali, že s problematikou více pohnou, nejsou výsledky převratné,“ řekl Jiří Jedlička z Klubu Bicybo.

NA VÝLETY ŠPATNÉ

Problémy ve městě vidí i Lukáš Frýželka, který jezdí na kole do práce. „Pomohlo mi, že poslední tři roky můžeme jezdit po centru. Do práce se dostanu také po cyklopruzích. Na výlet s dětmi tady ale chybí dostatek cyklostezek. Jezdit po silnici je nebezpečné,“ zhodnotil Brňan.

Malé investice města do cyklodopravy kritizuje Martin Špaček ze spolku Brno na kole. „Jsou proti těm do automobilové dopravy minimální a pokroky pomalé,“ objasnil.
Pro zvětšení klikněteZdroj: Deník/Ivo Špatný
Náměstek Matěj Hollan, který byl až do konce března za dopravu zodpovědný, nesouhlasí s tím, že se město cyklodopravě věnuje málo. Upozornil, že zřídil speciální skupinu. „Zabývá se podněty od lidí i městských částí. Bylo jich asi 150, přidělili jsme jim prioritu a snažili se je řešit. Rádi bychom zpracovali více požadavků radnic, ale naráželi jsme na problémy Brněnských komunikací s kapacitou,“ prohlásil Hollan.

Upozornil, že za poslední dva roky otevřelo město tři úseky cyklostezek. Nově lidé na kolech projedou také šesti jednosměrnými ulicemi a silničáři vytvořili tři nové cyklopruhy.

Situace se má ještě zlepšit. Odbor dopravy plánuje v následujících letech postavit deset nových tras pro cyklisty. „Máme například zpracovanou studii na stezku z Lesné do Soběšic nebo rozpracovaný investiční záměr na trasu z Tuřan do Dvorsk,“ uvedl mluvčí Poňuchálek.

Pohodlnější cestování po městě cyklistům už několik let zajišťuje i dopravní podnik. Před dvěma týdny opět začal vypravovat autobusy s cyklonosiči. „Vleze se na ně až šest kol. Jezdí na linkách 55 a 57,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Doležalová.

Cyklistickou sezonu už zahajuje také Nadace Partnerství, která pořádá příští čtvrtek Velkou jarní cyklojízdu. „Vyrazit na kole je jednoduchý způsob, jak ulevit ovzduší,“ přibližuje důvody pořádání akce její organizátorka Anna Petříková.

Na brněnském výstavišti začal v neděli veletrh TECHAGRO, jeden ze tří největších zemědělských veletrhů v Evropě.
Bučení a řev motorů lákaly na brněnské výstaviště. Začal veletrh Techagro