Zatímco v roce 2021 jel bez platného jízdního dokladu každý 8293. cestující, loni už každý 9593. pasažér. „Pokračuje sestupný trend v počtu neplatičů. Naši revizoři loni přistihli bez platné jízdenky 34 401 lidí, což je sice více než v předešlém roce, ale pokud vezmeme v potaz, že jsme přepravili více cestujících, jedná se celkově o pokles o necelých čtrnáct procent," vyčíslil generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Pokračující úbytek přičítá i tomu, že jsme už v průběhu roku sestavili tým preventistů, kteří kontrolovali jízdní doklady a chování cestujících, aniž by je pokutovali. „V těchto akcích budeme pokračovat, stejně jako v běžných kontrolách revizory. Jízdné v Brně se nezměnilo od roku 2012, není finančně nedostupné a není důvod za službu, kterou využívám, nezaplatit,“ uvedl Havránek.

Stále více cestujících hradí pokutu přímo ve voze. „Z celkové částky čtyřiadvacet milionů korun revizorům cestující na místě uhradili deset milionů, z toho téměř sedm milionů platební kartou," zmínila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Dva a půl roku ve dvou a půl minutách. Ze stavby tramvajové trati ke kampusu.
Trať ke kampusu v Brně ve dvou a půl minutách. Podívejte se, jak ji stavěli

Nejvíce cestujících bez jízdenky je ve věkové skupině mezi osmnácti a pětadvaceti lety, a to šestadvacet procent, a mezi třiceti a čtyřiceti lety, a to jednadvacet procent.

Dvanáctka preventistů při svých akcích ve vozech městské hromadné dopravy kromě chybějících jízdenek řešila nejčastěji případy, kdy se cestující přepravovali v zapáchajícím a špinavém oděvu, konzumovali alkohol nebo potraviny a mohli tak svým chováním obtěžovat nebo znečistit ostatní cestující, případně vůz. „Nechyběly ani případy, kdy se pasažéři dopouštěli hned všech zmíněných prohřešků najednou. Na každé z kontrolních akcí preventisté vyloučili z přepravy nebo nevpustili do vozu přibližně třicet lidí," doplnila Tomaštíková.

Podle Havránka dopravní podnik nemůže tolerovat jedince, kteří nastolená pravidla nerespektují a obtěžují tak ostatní cestující nebo zaměstnance dopravce. „Na letošní rok proto připravujeme kampaň poukazující na nejčastější prohřešky v městské hromadné dopravě,“ vysvětlil Havránek.

Ze statistik dopravního podniku také vyplývá, že za loňský rok ubylo napadení revizorů. V posledních deseti letech se počet úrazů pohybuje mezi dvěma a sedmi případy. „V roce 2022 došlo ke třem zraněním pracovníků přepravní kontroly s následnou pracovní neschopností. Ve dvou případech se jednalo o drobnější zhmožděniny, v jednom případě šlo o vážnější zranění, kdy cestující bez jízdenky způsobil revizorce zlomeninu nosu," přiblížila Tomaštíková.