Po rychlém stoupání do točitých schodů se leckterému návštěvníkovi začne točit hlava. Musí je vydýchat na mezistupňových plošinách. Tak vypadá víkendová rutina turistů, kteří netrpí závratěmi a jako své cíle volí rozhledny. Podle aktuálních čísel stojí na jižní Moravě sedmačtyřicet rozhleden, po Středočeském kraji nejvíce v České republice. V roce 1989 přitom v kraji stálo rozhleden pouze osm.

Už od začátku minulého století jsou vyhlídkové stavby oblíbená destinace turistů. Pohledem na krajinu z ptačí perspektivy se kochali už na konci devatenáctého století v Lednici na Břeclavsku. Tamní minaret patří mezi nejstarší a nejnavštěvovanější rozhledny.

Směle mu ale konkuruje rozhledna na Babím lomu v Lelekovicích na Brněnsku. „Vede na ni šestačtyřicet schodů, ale naše rodina ji má nejraději. Vypravujeme se tam každé roční období, protože příroda se neustále mění a výhled je pokaždé jiný. Líbí se mi i podoba rozhledny, která mi připomíná maják u moře," řekla Lenka Kotalová. close Pro zvětšení klikněte. info Zdroj: DENÍK zoom_in

Úpatí pálavských vrcholů a novomlýnské nádrže přehlédnou lidé z Pasohlávek na Brněnsku i turisté z úplně nové rozhledny. Tu chce u silnice z Pohořelic postavit podnikatel, který vlastní restauraci v blízkém autokempu.

Jestli nové vyhlídkové místo vyroste, ještě není jisté. Pozemky totiž patří Pasohlávkám. „Zastupitelé návrh podpořili, teď máme záměr vyvěšený na úřední desce. Kdokoli může projevit zájem o odkup asi pěti set metrů čtverečních pozemků," sdělila tamní starostka Martina Dominová. Podle záměru podnikatel počítá kromě rozhledny i se stavbou kavárny a občerstvení.

Celou Boskovickou brázdu jako na dlani mají mít ti, kdo vyšplhají na pětašedesátimetrovou rozhlednu Velenka, která vyroste u Velenova na Blanensku. Nejvyšší stavba svého druhu v České republice bude mít tři vyhlídkové plošiny a restauraci.

Ačkoli jí obyvatelé obce už před dvěma lety dali v referendu zelenou, výstavba je v nedohlednu. Vedení obce ji chce zaplatit především z peněz, které před časem získalo z prodeje obecních lesů. Jde zhruba o čtrnáct milionů korun. Jenže mohutná stavba na 664 metrů vysokém vrchu Stojan má stát nejméně o dva miliony víc.

Před časem měli o vybudování rozhledny zájem obyvatelé Moravského Krumlova na Znojemsku. „Vytipovali jsme jako vhodné místo Křepelčí vrch nad městem. Záměr jsme ale odložili. Nebyl totiž aktuálně vypsaný vhodný dotační titul," naznačil místostarosta Zdeněk Juránek.

PŘÍLIŠ NÁKLADNÁ

Podobný problém brzdí stavbu rozhledny na jednom z nejvyšších vrcholů Dolnomoravského úvalu, Nákle. Čtyřmilionová stavba je pro okolní obce příliš drahá. „Podmiňuje ji zisk grantu. Žádný vhodný program se ale v současnosti nerýsuje. Bez dotace do tohoto projektu nepůjdeme," vzkázal starosta Milotic na Hodonínsku Josef Levek.

Ne všech oblastí kraje se ale rozhlednový boom dotknul. Vyškovsko se pyšní jedinou rozhlednou Chocholík nedaleko Drnovic. Nabízí výhled do všech světových stran. „Na jihozápadě můžou návštěvníci spatřit Pálavu, o něco východněji Ždánický les a Chřiby. Při pohledu na východ lidé pouhým okem uvidí baziliku na Svatém Hostýně a celý masiv Hostýnských vrchů," popsala starostka Drnovic Zuzana Hermanová.

Při výjimečně dobrém počasí je z Chocholíku podle ní vidět až na masiv Alp.

Rozhledny v posledních letech rostly hlavně díky dotacím. Na jižní Moravě podpořily stavbu devíti z nich. „Průměrný příspěvek na rozhlednu je tři a půl milionu korun. Celkem jsme na devět rozhleden vynaložili jedenatřicet milionů korun," vyčíslila mluvčí regionálního programu Jihovýchod Kateřina Kurková.

Vyhlídková místa podle ní často doprovází stavbu naučných stezek.

Zavřená věž na výstavišti? Ostuda, říká místopředesda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš

Jižní Morava - Nejdražší nebo nejstarší. Místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš zná v kraji všechny rozhledny. „Není krásnější zážitek než z jednoho místa shlédnout na krajinu v úhlu 360 stupňů. Taková místa mají smysl," říká.

Která rozhledna byla nejdražší?

Nejvíce podle dostupných informací stála kovová rozhledna na Chocholíku u Vyškova skoro šest a půl milionu korun. V těsném sledu ji potom následuje také kovová rozhledna ve tvaru vrtné soupravy Na Podluží u Nového Poddvorova na Hodonínsku.

Stavba které rozhledny byla nejkontroverznější?

Zřejmě Drahy u Javorníku, bohužel za nemalé evropské peníze. Vznikla v horském sedle u silnice. Dvěma směry je vidět ubíhající silnice, v dalších dvou daleko vyšší kopce.

Víte, která je nejnavštěvovanější?

Pravděpodobně lednický minaret, tedy z těch, kde se vybírá vstupné. Jak je to s návštěvností těch volně přístupných, těžko říci. Velmi oblíbená je například věž v mandloňovém sadu u Hustopečí nebo třeba také Podvrší kousek od propasti Macocha či před lety navýšená kamenná Alexandrovka u Adamova.

Která je nejstarší a nejdéle nepřístupná?

Nejstarší na jihu Moravy a druhou nejstarší dochovanou v Česku je hrádek v zámeckém parku v Uherčicích na Znojemsku, postavený už v roce 1801. Bohužel je v současnosti bez schodiště, které v minulosti ztrouchnivělo a rozpadlo se. Nyní však vzniká projekt na obnovu věže. Když vše dobře dopadne, může již příští rok začít rekonstrukce.

Proč na jižní Moravě vzniklo tolik rozhleden?

Když Evropská unie nabídla dotace do rozvoje, spousta obcí se rozhodla postavit rozhlednu. Krajina tu není příliš hornatá, chybí přirozené výhledy z vysokých kopců. A tak se to rozjelo. Někde až příliš například na Hustopečsku je pár kilometrů od sebe rozhleden asi šest či sedm. Většinou stavebně nepříliš originálních.

Kolik rozhleden v kraji je dlouhodobě zavřených?

Kromě Uherčic mnohem větší ostuda. Krásná funkcionalistická vyhlídková věž brněnského výstaviště. Desítky let zbytečně milovníkům výhledů zavřená, údajně kvůli špatné statice výtahu. Ten ale není potřeba, nahoru vede schodiště ve výborném stavu. Zajímavé je, že pro cvičení hasičů či nabídku komerčních pronájmů narušená statika nevadí. Když vidím v antikvariátech historické pohlednice věže s turisty a výhledy, chce se mi brečet.