„Od severovýchodu očekáváme místy tvorbu sněhové pokrývky a postupně i náledí,“ oznámil Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V noci má teplota klesnout pod bod mrazu, a to dokonce až na minus čtyři stupně.

S tím musí počítat zejména řidiči. „Je důležité, aby se dobře připravili na změnu podmínek související s přicházející zimou. A nejen při jízdě, ale už předtím než usednou za volant,“ upozornil dopravní odborník Pavel Čížek z Besipu.

Zelný trh v centru Brna už zdobí vánoční strom.
VIDEO: Na Zelném trhu v centru Brna už stojí vánoční strom. Podívejte se

Nezbytností je očištění oken a nemrznoucí směs v ostřikovačích, stejně jako zimní pneumatiky. „Při chladném počasí mají lepší vlastnosti než letní, a to zejména při brzdění. S tím souvisí doporučení opatrnější i pomalejší jízdy, silnice totiž může být namrzlá, nafoukané na ní může být listí, to všechno prodlužuje brzdnou dráhu,“ připomněl Čížek.

Přezuto na zimní pneumatiky už má například Adam Brázda z Hodonína. I tak nebere ochlazení na lehkou váhu. „Doufám, že se řidiči budou chovat ohleduplně, a bude se bourat co nejméně. Rád bych se dostal z práce před víkendem co nejdříve a v pořádku domů,“ svěřil se hodonínský řidič.

Dotankovat nádrž

Podle Čížka je lepší mít v těchto týdnech a měsících v nádrži více paliva. „Když člověk uvízne v koloně, většinou zůstává i nastartovaný motor. V zimě si totiž potřebuje v autě zatopit, což ale zvýší spotřebu. Není od věci si tak na cesty přibalit i deku,“ vzkázal.

Podle meteorologů má být na jižní Moravě v sobotu sněžení občasné, případně slabé. „Místy se bude vyskytovat náledí a zmrazky, zejména na Znojemsku se může tvořit další slabá sněhová pokrývky,“ předpovídal meteorolog Martan.

Tramvajová linka 8 k bohunické nemocnici a kampusu.
Změny MHD v Brně bez zdražování: šalinou do kampusu, jiné trasy i rušení linek

Přes den má být kolem nuly, v noci pak až minus pět stupňů. "Sněžit bude v sobotu, hlavně v jižních a jihozápadních částech kraje, místy spadne jeden až tři centimetry nového sněhu, na západě kraje u hranic s krajem Vysočina to může být i kolem pěti centimetrů," sdělil meteorolog.

Neděle může být oblačná až zatažená, místy přechodně i polojasná. Na jihu Moravy tak mají nejvyšší denní teploty pohybovat mezi jedním až pěti stupni nad nulou. "V neděli bude sněžit již jen výjimečně a slabě. Namrzání komunikací, náledí, zmrazky, bude na mnoha místech po celém kraji," podotkl Martan. V noci na pondělí by mělo ale opět mrznout, teploty se tak mají dostat těsně pod bod mrazu.