První stupeň platí mimo jiné na Dyji v Podhradí na přítoku do vodní nádrže Vranov na Znojemsku. „Průtoky v této části území zatím stále stoupají. Rakouská Dyje je v horní části povodí na sestupu,“ doplnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Také v případě vodárenské nádrže Opatovice na řece Malá Haná platí na Vyškovsku první stupeň. Informace o aktuálním stavu najdou zájemci zde.

Během dne má dle předpovědi ještě pršet. „Dojde také k odtávání sněhu. Nárůst průtoků bude pokračovat s dosažením prvního stupně, na některých místech nelze vyloučit dosažení druhého,“ zdůraznil Chmelař.

V případe stanice Brno – Poříčí je sice signalizován druhý stupeň povodňové aktivity, vliv tady má ale pokračující stavba. „Skutečný průtok ve Svratce je sedmnáct kubíků za sekundu a nedosahuje ani prvního stupně,“ ujistil mluvčí.

Připomněl, že zimní povodně přinášejí větší komplikace než jarní nebo letní. „Půda může být promrzlá, voda se nevsakuje, chybí vegetace. Znamená to, že přírodě blízká protipovodňová opatření v těchto situacích ztrácejí efektivitu. Proto je důležité správně manipulovat na vodních nádržích a pokračovat v přípravě technických opatření,“ dodal Chmelař.

V současné době definuje platný český vodní zákon tři možné stupně povodňové aktivity. První stupeň je stavem bdělosti, druhý znamená pohotovost, zatímco třetí stupeň je již stavem ohrožení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bruslení na ledě ve Znojmě. Nové kluziště v Sokolské je už otevřené

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová